Łotwa rozebrała most na granicy z Białorusią, przy granicy z Rosją [+VIDEO]

Strona łotewska twierdzi, że rozbiórka mostu była konieczna z uwagi na prace wzdłuż granicy z Białorusią. Nieopodal znajduje się tzw. Kurhan Przyjaźni, usypany na styku granic Łotwy, Białorusi i Rosji.

W czwartek Łotwa rozebrała most dla pieszych nad rzeką Syniucha (łot. Zilupe), położony w miejscu styku granic Rosji, Białorusi i Łotwy. W założeniu umożliwiał przejście między Łotwą a Białorusią.

Na zamieszczonych w sieci nagraniach, wykonanych ze strony białoruskiej, widać rozbiórkę mostu przy użyciu ciężkiego sprzętu. Przy użyciu koparki został częściowo „przeciągnięty” na stronę łotewską.

Most znajdował się obok „Kurhanu Przyjaźni”, wzniesiony i odsłonięty w 1959 roku, jak głosi tablica, „na styku trzech braterskich republik” radzieckich, tj. Łotewskiej, Białoruskiej i Rosyjskiej SRR, ku czci prosowieckich partyzantów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Stoi przy nim kilka pamiątkowych obiektów, m.in. upamiętniających zwycięstwo ZSRR nad III Rzeszą. Jakiś czas temu Łotysze zdemontowali część obiektów po swojej stronie.

Jak podaje białoruski portal reform.by, wcześniej łotewscy strażnicy graniczni uprzedzili o planowanej akcji swoich białoruskich odpowiedników. Media rosyjskie zaznaczają, że władze w Mińsku nie wyraziły na to zgody.

Cytowany przez portal przedstawiciel połockiego oddziału białoruskiej straży granicznej, Denis Glebko powiedział, że strona łotewska uznała, że demontaż mostu jest konieczny z uwagi na budowę infrastruktury inżynieryjno-technicznej wzdłuż granicy łotewsko-białoruskiej.

„Strona białoruska nie widzi powodu do rozbiórki mostu” – powiedział Glebko. Dodał, że demontaż mostu powinien był zostać wcześniej skonsultowany przez przedstawicieli Białorusi, Łotwy i Rosji. Uzasadniał to m.in. tym, że most jest elementem porozumienia międzyrządowego z 2010 roku o styk granicy tych trzech państw. Glebko uznał działanie Łotyszy za gest wymierzony w Republikę Białoruś.

Od 2021 roku na granicy między Łotwą a Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, w związku z napływem dużej liczby nielegalnych migrantów. Na początku listopada br. rząd Łotwy przedłużył stan wyjątkowy do 10 lutego 2023 roku.

Czytaj także: Łotwa zakazała tranzytu ładunków wojskowych z Białorusi

reform.by / iz.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply