Według nowego sondażu, obecnie 42,5 proc. obywateli Mołdawii, najwięcej w historii tego kraju, deklaruje poparcie dla połączenia swojego państwa z Rumunią. Ponad połowa respondentów jest przeciw.

W tym tygodniu opublikowano wyniki sondażu kiszyniowskiego Centrum Badań Socjologicznych, przeprowadzonego wśród obywateli Mołdawii. Zapytano ich m.in. o to, co sądzą o potencjalnym połączenie swojego państwa z sąsiednią Rumunią.

Jak podano, 42,5 proc. respondentów opowiada się za połączeniem Mołdawii z Rumunią. Według portalu Deschide, to największy odsetek poparcia w 30-letniej historii Republiki Mołdawii. Zdaniem komentatorów, może chodzić o pogorszoną sytuację bezpieczeństwa.

 

Należy jednak zaznaczyć, że większość Mołdawian jest przeciwna połączeniu Mołdawii z Rumunią. Takiego zdania jest 57,5 proc. respondentów.

Z opisywanego badania wynika też, że Rumunia uznawana jest przez największy odsetek obywateli za państwo, które najbardziej pomaga Mołdawii. Tego zdania jest 29,7 proc. badanych. Wśród sześciu wskazanych państw znalazła się również Polska, przy czym na nasz kraj wskazało zaledwie 0,3 proc. ankietowanych.

Za przystąpieniem Mołdawii do NATO opowiada się tylko 22,4 proc. respondentów. Ponad połowa (54,5 proc.), jest przeciw.

Przeczytaj: W Mołdawii nie rozważają wstąpienia do NATO

Komentatorzy Radia Kiszyniów uważają, że wzrost liczby Mołdawian, którzy deklarują poparcie dla połączenia swojego państwa z Rumunią jest ściśle związany z wybuchem wojny na Ukrainie, a wraz z tym z napływem setek tysięcy uchodźców i ograniczeniem dostaw surowców energetycznych przez Rosję.

Czytaj także: Mołdawia bez prądu z powodu rosyjskich ataków na Ukrainę

Zobacz: Rumunia i Mołdawia opracowują wspólne plany na wypadek pogorszenia się sytuacji na Ukrainie

Według sondażu, przeprowadzonego w maju br. przez kiszyniowski instytut badania opinii publicznej Data Inteligente (iData), wówczas za połączeniem Mołdawii i Rumunii opowiadało się nieco ponad 30 proc. Mołdawian. Poparcie dla przystąpienia do NATO deklarowało 24,5 proc.

Przeczytaj również: Rumunia oczekuje od Ukrainy uznania, że język mołdawski nie istnieje

Według danych z 2021 roku, za zjednoczeniem Mołdawii z Rumunią opowiadało się wówczas ponad 40 proc. obywatel mołdawskich. W 2008 roku było to 29 proc. Mołdawian. Dodajmy, że w 1994 roku w Mołdawii odbyło się referendum dotyczące zjednoczenia tego kraju z Rumunią, jednak wówczas postulat ten miał minimalne poparcie.

Przeczytaj: 10 mołdawskich wsi chce „zjednoczenia z Rumunią”

Czytaj również: Większość Mołdawian przeciw zjednoczeniu z Rumunią i dołączeniu do NATO

Zobacz: Premier Mołdawii wykluczył połączenie jego kraju z Rumunią

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply