W niedzielę rano Odessa została zaatakowana dronami. Rosja mogła znów wykorzystać amunicję krążącą irańskiej produkcji.

Rzecznik szefa wojskowej administracji obwodu odeskiego Sierhej Bratczuk przekazał w niedzielę rano – „Odessa została zaatakowana przez drony wroga. Akcja ratunkowa trwa, więcej szczegółów ogłosimy oficjalnie później. Teraz wszystkie szczegóły są wyjaśniane, więc nie twórzcie teorii spiskowych” – zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

„W Odessie zagrzmiała seria eksplozji. Drony są widoczne i słyszalne na niebie… w mieście i regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy” – podał na Telegramie kanał Suspilne. Kanał zamieścił nagranie lecącego drona.

 

Dowództwo Operacyjne „Południe” podało, że atak był wymierzony w centrum miasta. “Wróg trzykrotnie uderzył w budynek administracyjny w centrum miasta. Trwa akcja ratownicza i gaszenie pożaru. Jeden dron został zestrzelony przez siły obrony powietrznej…” – zacytowała UNIAN, dodając, że nikt nie zginął.

W czwartek to samo dowództwo poinformowało o przeprowadzeniu przez siły rosyjskie ataku na port morski w Oczakowie nad Morzem Czarnym. Jak podano, Rosjanie użyli do ataku amunicji krążącej (drony-samobójcy) produkcji irańskiej, Shahed-136. Według ukraińskiego dowództwa, strona rosyjska intensyfikuje w tym rejonie ataki z powierza, używając do tego irańskich systemów Shahed-136.

Dodano też, że rano inny Shahed-136 został użyty do ataku na miasto Krzywy Róg. W wynika trafienia w budynek niemieszkalny wybuchł pożar, który opanowano. Brak potwierdzenia, że także w niedzielnym ataku wykorzystano drony irańskiej produkcji, ale sylwetka nagranego aparatu bojowego przypomina właśnie je.

Zaznaczono, że drony te są stosunkowo małe i latają na bardzo niskim pułapie, co utrudnia ich wykrycie przez ukraińskie systemu obrony powietrznej. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy twierdzi jednak, że obrona przeciwlotnicza jest w stanie je strącać, nawet przy użyciu broni ręcznej. Za najlepsze do tego celu nadają się, zdaniem Ukraińców, działa przeciwlotnicze, a także ukraińskie systemy przeciwlotnicze Szyłka czy niemieckie Gepard.

W opinii zachodnich ekspertów, systemy Shahed-136 mogą dać Rosji „potężną przeciwwagę” dla zaawansowanych systemów uzbrojenia, jak HIMARS i zmusza Ukraińców do zmiany planów operacyjnych.

Zobacz też: WSJ: Irańskie drony wyrządziły poważne szkody ukraińskim siłom

Sprzedaż Rosji dronów przez Iran wywołał już skutki polityczne w postaci decyzji władz Ukrainy o wycofaniu uznania ambasadora Iranu w Kijowie i redukcji jej obsady.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply