Polska, Irlandia i kraje bałtyckie przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję sankcji wobec Rosji, obejmującą m.in. embargo na import produktów LPG z Rosji czy zakaz korzystania z technologii Kaspersky Lab – podaje nieoficjalnie PAP.

W piątek Polska Agencja Prasowa podała, powołując się na źródło unijne, że Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji, która obejmuje m.in. import produktów LPG z Rosji.

Przeczytaj: Hiszpania podwoiła import rosyjskiego gazu LNG

Według PAP, propozycja przewiduje też m.in. zakaz współpracy z Rosją w zakresie energetyki jądrowej poprzez rozszerzenie definicji sektora energetycznego. Zakłada też m.in. zakaz korzystania w Unii Europejskiej z technologii Kaspersky Lab, dalsze odłączanie od systemu SWIFT rosyjskich i białoruskich banków, w tym Gazprombanku, Alfa Banku, Rosbanku i Tinkoff Banku, a także zakaz sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub wywozu dolarów amerykańskich do Rosji.

 

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia chcą, by rozszerzony został zakres zakazu, dotyczący wchodzenia rosyjskich statków do portów państw członkowskich UE. Oczekują też wprowadzenia zakazu świadczenia usług teleinformatycznych do Rosji. Projekt zakłada też zakaz kupowania nieruchomości w państwach unijnych przez Rosjan i rosyjskie firmy, a także rozszerzenie sankcji sektorowych m.in. o szereg produktów budowlanych i elektronicznych. Zakazany miałby też zostać eksport do Rosji specjalistycznych kamer i laserów.

Ponadto, Polska i pozostałe wymienione kraje chcą nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś, tak żeby odzwierciedlały one restrykcje wobec Rosji. Zaproponowano zakaz importu mebli, papierosów i alkoholu z Białorusi.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, konsultacje Komisji Europejskiej i państw członkowskich w sprawie kolejnego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji miały ruszyć w piątek po południu.

Przeczytaj: CNN: Amerykanie rozczarowani skutkiem sankcji na Rosję

Czytaj także: Rosja zalega z dostawami gazu skroplonego do Indii. Powód: sankcje odwetowe

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply