Według agencji prasowej Reuters, Kazachstan będzie od września sprzedawał część swojej ropy przez największy rurociąg naftowy Azerbejdżanu, ponieważ kraj szuka alternatywy dla drogi przez Rosję.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters, Kazachstan będzie od września sprzedawał część swojej ropy przez największy rurociąg naftowy Azerbejdżanu, ponieważ kraj szuka alternatywy dla drogi przez Rosję. Eksport kazachskiej ropy stanowi ponad 1% światowych dostaw, czyli około 1,4 miliona baryłek dziennie.

Od 20 lat kazachska ropa jest przysyłana do rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym, który zapewnia dostęp do globalnego rynku.

Źródło mające bezpośrednią wiedzę w tej sprawie przekazało agencji, że kazachska państwowa firma naftowa Kazmunaigaz prowadzi zaawansowane rozmowy z ramieniem handlowym azerbejdżańskiej państwowej firmy SOCAR, aby zezwolić na sprzedaż 1,5 miliona ton kazachskiej ropy rocznie za pośrednictwem azerskiego rurociągu, który dostarcza ropę do tureckiego śródziemnomorskiego portu Ceyhan.

Ostateczna umowa ma zostać podpisana pod koniec sierpnia, a przepływy przez rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan  zostaną uruchomione miesiąc później, podało źródło. Kolejne 3,5 miliona ton rocznie kazachskiej ropy może zacząć płynąć w 2023 r. innym azerskim rurociągiem do gruzińskiego portu Supsa na Morzu Czarnym, podały dwa źródła.

Poleganie na Azerbejdżanie pozwoliłoby Kazachstanowi na ominięcie rosyjskiego terytorium. Jednak nowa trasa oznacza, że ​​Kazachstan będzie musiał polegać na flocie małych tankowców, aby przetransportować swoją ropę przez Morze Kaspijskie do Baku ze swojego portu w Aktau, który ma ograniczoną pojemność.

Przypomnijmy, że Kazachstan wycofał się z porozumienia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) z 1995 r. o Międzypaństwowym Komitecie Monetarnym.

„Zatwierdzam protokół o rozwiązaniu umowy o utworzeniu Międzypaństwowego Komitetu Walutowego z 26 maja 1995 roku, poczyniony w Mińsku 25 października 2013 roku” – mówi dekret prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa. Dokument już wszedł w życie.

Komitet został powołany w celu promowania organizacji wielostronnej współpracy w dziedzinie stosunków walutowych, płatniczych i kredytowych, konwergencji i doskonalenia ustawodawstwa walutowego mającego wpływ na wielostronne stosunki rozliczeniowe i kredytowe, rozwoju form i metod koordynacji polityki pieniężnej i kredytowej, politykę dewizową państw członkowskich WNP oraz współpracę i realizację skoordynowanych działań w sprawach kontroli dewizowej.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply