Należący do Iranu satelita o wysokiej rozdzielczości został wystrzelony w kosmos w kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Satelita detekcyjny Chajjam został wystrzelony we wtorek dzięki współpracy Teheranu z Moskwą. Na orbitę wyniosła go rosyjska rakieta. Jej wystrzelenie transmitowała irańska telewizja państwowa. Wystrzelenie przebiegło zgodnie z planem.

Według państwowej agencji informacyjnej IRNA, Iran ma możliwość budowy satelitów teledetekcyjnych o rozdzielczości obrazu 5-10 metrów i może umieszczać na orbicie oddalonej o 500 km od powierzchni ziemi obiekty o wadze do 50 kg, jak opisuje portal telewizji Al Jazeera. Jednak Chajjam – nazwany na cześć XI-wiecznego perskiego erudyty Omara Chajjama – który został zamówiony przez Iran i skonstruowany przez Rosję, może osiągnąć znacznie dokładniejszą rozdzielczość 1 metra i ma działać na wysokości 500 km, ważąc około 600 kg.

„To początek strategicznej współpracy między Iranem a Rosją w przemyśle kosmicznym” – powiedział w poniedziałek minister informacji i technologii komunikacyjnych Issa Zarepur, stojąc przed rakietą na kosmodromie Bajkonur, dodając, że Iran dąży do osiągnięcia już w przyszłym roku technologii umożliwiającej wystrzelenie 100-kilogramowyego satelity na orbitę 500 km.

Iran zadeklarował, że satelita Chajjam będzie służył celom cywilnym. Na początku tego miesiąca “The Washington Post” twierdził jednak, cytując anonimowych urzędników zachodnich służb specjalnych, że Rosja planuje wykorzystać tego satelitę „przez miesiące lub dłużej”, aby wspomóc swoje działania wojenne na Ukrainie. Twierdzenie to zostało odrzucone przez Irańską Agencję Kosmiczną, która oświadczyła w zeszłym tygodniu, że będzie miała wyłączną kontrolę nad satelitą „od pierwszego dnia”.

Iran podkreślił również, że wojskowy program kosmiczny tego kraju jest odrębny. Irańska agencja kosmiczna stwierdziła, że „siły obronne tego kraju będą podążać własnymi, wyłącznymi ścieżkami technicznie i strategicznie, aby uwzględnić własne potrzeby”.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) wystrzelił dotychczas w kosmos dwa satelity. Drugiego z nich w marcu bieżącego roku.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply