Pentagon potwierdził w poniedziałek, że USA wysłały na Ukrainę pociski antyradarowe. Nieoficjalne informacje wskazują, że chodzi o pociski AGM-88 High-Speed ​​Anti-Radiation Missile (HARM). W niedzielę w mediach społecznościowych opublikowano mające pochodzić z Ukrainy zdjęcia, które przedstawiają szczątki pocisku tego typu (pozostałości miały zostać znalezione na pozycjach rosyjskich).

Podsekretarz obrony Colin Kahl oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę antyradarowe pociski, które „mogą być odpalane z ukraińskich samolotów”. Nie sprecyzował ilości pocisków, które zostały wysłane, ani ich rodzaju. Anonimowy przedstawiciel Pentagonu przekazał w rozmowie z CNN, że chodzi o pociski AGM-88 High-Speed ​​Anti-Radiation Missile (HARM).

Kahl powiedział, że opisywaną broń wysłano w ostatnich transportach. Media zwracają uwagę, że nie zawierały one jednak informacji o pociskach HARM. Ukraińcy też nie potwierdzili otrzymania i używania HARM-ów.

W niedzielę w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia szczątków pocisku przełamania obrony przeciwlotniczej rodziny AGM-88 HARM. Opublikowane zdjęcia nie wskazują lokalizacji znaleziska. Widoczny na materiałach symbol BSU-60A/B to oznaczenie lotki stabilizującej wykorzystywanej w pociskach AGM-88B/C HARM.

Zobacz także: Tylko 30% pomocy wojskowej dla Ukrainy trafia na front? CBS News usuwa materiał po krytyce Ukraińców

Media zwracają uwagę, że Ukraina nie posiada samolotów zdolnych do ich przenoszenia. Analitycy z oryxspioenkop.com twierdzą, że wykorzystywana jest zmodyfikowana wyrzutnia lądowa. Zastępca sekretarz powiedział jednak, że przekazane pociski mogą być odpalane z ukraińskich samolotów.

Pociski antyradiolokacyjne służą do przełamywaniu obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Pozwoliłyby ukraińskim pilotom skuteczniej działać w regionie oddziaływania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej.

Producent deklaruje, że pocisk charakteryzuje się zasięgiem ponad 50 km lub około 150 km w przypadku najnowszych modernizacji AGM-88E AARGM. Zmodyfikowana wersja jest produkowana seryjnie od 2010 roku.

AGM-88B HARM został wprowadzony do służby w 1983 roku. Wykorzystywał system naprowadzający na źródła fal radiolokacyjnych generowanych przez zestawy przeciwlotnicze, m.in. S-300.

Zobacz także: Turcy opracowali własny pocisk do niszczenia radarów, żeby zastąpić rakiety od USA

edition.cnn.com/ Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply