Rząd wojskowy Czadu podpisał porozumienie rozejmowe z ponad 40 antyrządowymi ugrupowaniami w celu rozpoczęcia dialogu na temat pojednania narodowego.

Na mocy porozumienia, podpisanego w poniedziałek w stolicy Kataru, Dosze 20 sierpnia mają rozpocząć  rozmowy mające na celu utorowanie drogi do konkurencyjnych wyborów prezydenckich. To efekt mediacji władz Kataru, które od marca wspierały negocjacje między rządem wojskowych pod przywództwem Mahamata Idrissa Deby’ego Itno i ugrupowaniami zbrojnymi.

Informujący o sprawie portal telewizji Al Jazeera podkreśla jednak, że droga do pokoju w Czadzie jest jeszcze daleka. Poniedziałkowe porozumienie nie objęło bowiem największego antyrządowego ugrupowania zbrojnego – Frontu dla Zmiany i Zgody w Czadzie (FACT). To organizacją powstała w 2016 r. i operująca z pogrążonej w wojnie domowej Libii.

W oświadczeniu wydanym w Dosze przed podpisaniem umowy przedstawiciele FACT stwierdzili, że „odrzucają porozumienie, które zostanie przedstawione sygnatariuszom w poniedziałek”. Dodali, iż uczestnicy dialogu narodowego nie będą traktowani jednakowo i zażądali powołania nowej komisji do zorganizowania rozmów, a także uwolnienia więźniów wywodzących się z ugrupowań antyrządowych.

„Jednak FACT pozostaje gotowy do dialogu w dowolnym miejscu i czasie” – napisano w dalszej części oświadczenia grupy, która dysponuje 1,5-2 tys. bojowników.

To właśnie FACT prowadził ofensywę, w walce z którą w 2021 r. zginął ojciec obecnego przywódcy kraju, Idriss Deby Itno, rządzący Czadem przez trzy dekady.

Afrykańskie państwo pozostaje niestabilne od czasu uzyskania niepodległości w 1960 r. Nadchodzące rozmowy są obserwowane także poza Czasem, ponieważ kraj ten jest postrzegany jako kluczowy sojusznik w międzynarodowych wysiłkach na rzecz zwalczania grup dżihadystycznych operujących w regionie Sahelu.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply