Turcja zapłaci za rosyjski gaz w rublach

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potwierdził w sobotę, że porozumiał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w kwestii płatności w rublach za rosyjski gaz.

Erdogan potwierdził w sobotę, że jego kraj będzie płacił Rosji za dostawy gazu częściowo w rublach. Nie podał jednak wielkości tych transakcji – zwraca uwagę PAP.

Także wicepremier ds. energetyki Rosji Aleksander Nowak przekazał w sobotę, że prezydenci obu krajów podczas rozmów w Soczi zgodzili się na przejście na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach.

W 2021 roku na Rosję przypadała około jedna czwarta ropy i około 45 proc. gazu w imporcie surowców do Turcji.

Turecki prezydent powiedział też, że podczas piątkowej rozmowy z Władimirem Putinem w Soczi zaproponował mu spotkanie w Stambule z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zobacz także: FT: Zachód zaniepokojony turecko-rosyjską współpracą. Rozważa działania przeciw Turcji

Erdogan przekazał, że rozmowy z Putinem dotyczyły także rozszerzenia możliwości przyjmowania przez banki w Turcji rosyjskich kart płatniczych. Zadeklarował też, że Ankara chce zwiększyć obroty handlowe z Rosją do poziomu 100 mld USD rocznie i rozwijać współpracę w sektorze energetyki, handlu oraz turystyki.

Putin i Erdogan spotkali się w piątek w Soczi na południu Rosji. Po zakończeniu rozmów politycy wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili gotowość pogłębienia współpracy obu krajów “pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej”.

Zobacz także: The Washington Post: Rosja chce wykorzystać Turcję do obejścia sankcji

Przypomnijmy, że Rosja chce, aby państwa, które robią z nią interesy, dokonywały ostatecznej płatności za rosyjski gaz w rublach. Wiele państw, w tym Polska nie zgodziło się na taki sposób rozliczeń. Gazprom wstrzymał z tego powodu dostawy gazu m.in. do Polski i Bułgarii.

Zobacz także: Turecki eksport do Rosji bije rekordy. Najwyższa wartość od 2010 roku

Czytaj także: PAP: KE instruuje kraje unijne, jak płacić w rublach za rosyjski gaz, nie naruszając sankcji

pap / dw.com / tass.com / rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply