Nieregularna masowa migracja jest jednym z „zagrożeń hybrydowych”, które wrogie mocarstwa mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformował sojusz w nowej koncepcji strategicznej uzgodnionej na szczycie w Madrycie.

Uwzględnienie takich gróźb było wyraźnym żądaniem wystosowanym przez kraje sojuszu znajdujące się na zewnętrznych obrzeżach NATO, w tym Hiszpanię będącą gospodarzem szczytu, która doświadczyła wykorzystywania migracji jako narzędzia nacisku politycznego – podobnie jak Polska podczas kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią w ubiegłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: SG: Zapora na granicy prawie gotowa. Rusza budowa bariery elektronicznej [+WIDEO]

Koncepcja Strategiczna dwukrotnie wspomina migrację jako element wymagający monitorowania w następnej dekadzie i wskazuje na południową flankę jako nowe źródło zagrożenia dla stabilności sojuszu.

„Konflikty, kruchość i niestabilność państw w Afryce i na Bliskim Wschodzie bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych partnerów” – czytamy w dokumencie.

Sojusznicy zgodzili się, że obszary na południe od NATO, w szczególności regiony Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Sahelu, stoją przed powiązanymi ze sobą wyzwaniami z zakresu bezpieczeństwa, demografii, gospodarki i polityki, powodowanymi także przez siły zewnętrzne.

„Sytuacja ta stanowi podatny grunt dla proliferacji niepaństwowych grup zbrojnych, w tym organizacji terrorystycznych. Umożliwia także destabilizację i wymuszoną ingerencję strategicznych konkurentów [NATO – red.]” – napisano w koncepcji.

Jak informowaliśmy, co najmniej 23 migrantów zginęło, a wielu zostało rannych w poprzedni piątek podczas próby masowego przejścia do hiszpańskiej enklawy Melilla graniczącej z Marokiem.

Zdarzenie to wywołało debatę na temat tego, czy art. 5 traktatu NATO ma zastosowanie do obrony Melilli i innej hiszpańskiej enklawy – Ceuty – ponieważ znajdują się one poza granicami, które NATO uważa za swoje terytorium.

Według wysokiego rangą źródła w rządzie hiszpańskim, cytowanym przez agencję Reuters, sformułowanie nowej koncepcji strategicznej usuwa wszelkie wątpliwości w tej materii.

„Nikt nie powinien wątpić w naszą siłę i determinację, by bronić każdego centymetra sojuszniczego terytorium, zachować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich sojuszników oraz zwyciężyć nad każdym agresorem” – czytamy w tekście.

Osobno, w ramach działań mających na celu sprostanie wyzwaniom zidentyfikowanym w Sahelu, NATO zatwierdziło pakiet budowania zdolności obronnych Mauretanii. Kraj ten, graniczący z niespokojnym Mali, otrzyma wsparcie w zakresie „wywiadu, operacji specjalnych i bezpieczeństwa morskiego”, aby rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem, w tym nielegalną migracją i bezpieczeństwem granic, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na briefingu prasowym.

Jak wcześniej informowaliśmy, w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO na szczycie w Madrycie Rosję nazwano „najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim”. To zmiana, ponieważ wcześniej Rosja była uznawana w dokumentach NATO za „strategicznego partnera” sojuszu.

Uczestnicy szczytu zdecydowali także o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do przystąpienia do NATO.

Uczestnicy szczytu w Madrycie „w najostrzejszych słowach” potępili rosyjską inwazję na Ukrainę. „To rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia, nieproporcjonalnie dotykające kobiety i dzieci. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę humanitarną katastrofę” – oświadczyli przywódcy państw NATO. Rosję wezwano do natychmiastowego przerwania wojny i wycofania się z Ukrainy, a Białoruś do zakończenia swojego współudziału w wojnie. „Sojusznicy ściśle współpracują, aby wesprzeć międzynarodowe wysiłki na rzecz umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża i złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego” – stwierdzili także natowscy liderzy.

Na szczycie NATO uzgodniło długoterminowy pakiet wsparcia dla Ukrainy, oprócz miliardów dolarów już zadeklarowanych w postaci broni i wsparcia finansowego.

W tym samym dokumencie planistycznym, w którym Rosję nazwano zagrożeniem, po raz pierwszy wymieniono Chiny jako „wyzwanie”.

Kresy.pl / reuters.com / nato.int

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply