W celu omówienia współpracy przemysłowej siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedziła delegacja z Korei Południowej. Prezes Hanwha Defense przekazał, że w przypadku BWP AS-21 Redback zacieśnienie współpracy przemysłowej obejmuje integrację polskiej wieży ZSSW-30 na platformie Redback, ale także potencjalne ustanowienie w Polsce linii produkcyjnej tego BWP i wspólną sprzedaż nowego wozu na rynki trzecie.

“Gościliśmy w PGZ oficjalną delegację pod przewodnictwem ministra Il Sunga. Tematem rozmów były kluczowe obszary współpracy przemysłowej w zakresie przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Razem z DAPA pracujemy nad jak najlepszą ofertą dla Wojska Polskiego” – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa na Twitterze.

Il Sung to wiceszef agencji zakupów obronnych DAPA i jednocześnie wiceminister ds. zakupów obronnych.

CZYTAJ TAKŻE: Koreański minister wybiera się do Polski w sprawie inwestycji nuklearnych

PGZ nie ujawnia szczegółów prowadzonych rozmów, ale można zakładać, że dotyczą one między innymi kluczowych programów modernizacji Wojsk Lądowych.

W połowie czerwca Polska Grupa Zbrojeniowa i koreańska firma Hyundai Rotem podpisały memorandum o wspólnym rozwoju czołgów i transporterów opancerzonych. Chodzi m.in. o pozyskanie czołgów podstawowych K2 i K2PL (opracowanych przez Hyundai Rotem) oraz BWP Redback i podwozi K9 do haubic samobieżnych Krab (produkcji Hanwha Defense).

Jak powiedział Defence24.pl Son Jae-il, prezes Hanwha Defense, w przypadku BWP AS-21 Redback zacieśnienie współpracy przemysłowej obejmuje integrację polskiej wieży ZSSW-30 na platformie Redback, ale także, w zależności od zapotrzebowania strony polskiej, ustanowienie w kraju linii produkcyjnej tego BWP i wspólną sprzedaż nowego wozu na rynki trzecie.

Przypomnijmy, że na początku czerwca szef MON deklarował, że chce, by koreańskie czołgi  były produkowane w Polsce. „Chcemy, żeby doszło do transferu technologii” – powiedział.

Minister obrony narodowej przebywał z wizytą w Korei Południowej. Rozmawiał z przedstawicielami resortu obrony Korei i tamtejszego przemysłu zbrojeniowego. „Chcemy wykorzystać potencjał, jaki ma Korea Południowa, aby zastąpić sprzęt postsowiecki, który wciąż jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, sprzętem kompatybilnym ze sprzętem amerykańskim, a taki sprzęt produkuje Korea Południowa” – oświadczył minister. „Kupujemy czołgi ABRAMS, ale równolegle prowadzimy negocjacje w sprawie kupienia czołgów koreańskich. Chcemy, żeby czołgi koreańskie były produkowane w Polsce. Chcemy, żeby doszło do transferu technologii” – dodał.

Jak informowaliśmy, wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak przekazał, że „współpraca ze stroną koreańską przy zakupie czołgów K2 zakłada wysoki poziom polonizacji, który da impuls rozwojowy polskiej zbrojeniówce”.

Przypomnijmy, że południowokoreański koncern Hyundai Rotem zaproponował Polsce czołg podstawowy K2PL w ramach programu Wilk, wraz z szeroką ofertą współpracy przemysłowej, a także współpracę przemysłową i opracowanie nowego Kołowego Transportera Opancerzonego dla Polski. Trwają też rozmowy między rządami Polski i Korei Południowej ws. szybkiej dostawy istniejących czołgów K2.

Zwracaliśmy uwagę, że z wypowiedzi przedstawiciela Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, iż planowane jest także pozyskanie nowego wozu bojowego piechoty, obok BWP Borsuk.

Zobacz także: Wiceminister: Polski przemysł zbrojeniowy będzie produkował czołgi, program „Wilk” będzie kontynuowany

Południowokoreański czołg K2 Black Panther jest rozważany jako nowy wóz dla polskiej armii. We wrześniu 2020 r. Hyundai Rotem zaoferował polskim firmom z branży obronnej możliwość wspólnej produkcji czołgu podstawowego K2PL, wariantu czołgu K2 Czarna Pantera.

Podawaliśmy, że we wrześniu 2021 roku wiceszef koreańskiego Hyundai Rotem, producenta czołgu podstawowego K2 zapewniał, że wóz w wersji K2PL, dla Polski, byłby docelowo produkowany u nas, z udziałem polskich firm, w tym na eksport. Koreańczycy oferują w tym transfer technologii wojskowych.

Oglądaj także: Gen. Skrzypczak: Polski czołg może powstać we współpracy z Koreą [+VIDEO]

Kresy.pl / defence24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply