Węgry przyspieszą swój program rozwoju obronności, powiedział premier Viktor Orbán w piątek podczas rozmowy w państwowym radiu.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Węgry przyspieszą swój program rozwoju obronności, powiedział premier Viktor Orbán w piątek podczas rozmowy w państwowym radiu.

„Musimy radykalnie zwiększyć nasze zdolności obronne” – powiedział Orbán. Powtórzył, że w interesie Węgier jest jak najszybsze zakończenie wojny na sąsiedniej Ukrainie.

Zobacz też: Wielka podwyżka stóp procentowych na Węgrzech

Przemawiając po szczycie NATO, na którym Sojusz zgodził się również przyjąć Finlandię i Szwecję, Orban powiedział, że na Ukrainie powoli manifestują się „realia militarne”, ponieważ kraj ten każdego dnia tracił wielu żołnierzy i chociaż front wydawał się wciąż odległy od Węgier, sytuacja może się zmienić.

Powtórzył, że Węgry jako sojusznik NATO muszą trzymać się z dala od wojny.

„Musimy uruchomić silniki… i przyspieszyć nasz program rozwoju obronności” – powiedział Orban.

Zobacz też: Problemy forinta – rekordowy kurs euro na Węgrzech

Europa będzie po przegranej stronie tej wojny z powodu problemów gospodarczych, bo sankcje szkodzą bardziej nam niż Rosji – uważa Balazs Orban, doradca premiera Węgier. Budapeszt proponuje zatem odejście od sankcji na rzecz negocjacji pokojowych.

– Na końcu Europa będzie po przegranej stronie tej wojny z powodu problemów gospodarczych. Naszą rekomendacją byłoby zatrzymanie procesu sankcji – powiedział doradca węgierskiego premiera agencji Reuters, która zaznacza, że nie jest on spokrewniony z premierem Viktorem Orbanem.

– Właśnie teraz doświadczamy tego, że im więcej sankcji przyjmujemy, w tym gorszym stanie jesteśmy. A Rosjanie? Tak, ich to też boli, ale oni przetrwają. A co gorsza, oni czynią postępy na Ukrainie – dodał.

Agencja Reuters zwraca uwagę, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Unia Europejska uzgodniła już sześć pakietów sankcji względem Rosji. Obejmują one przede wszystkim zamrożenie rosyjskich aktywów i zakazy wizowe dla rosyjskich oligarchów i dygnitarzy, kontrolę eksportu do Rosji, zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego i odłączanie innych banków od systemu SWIFT . Wprowadzono też zakazy importu węgla i ropy z Rosji, a częściowo również gazu.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply