Już za tydzień, 11 września w Karagandzie w Kazachstanie odbędzie się beatyfikacja ks. Władysława Bukowińskiego – więźnia sowieckich łagrów i bohaterskiego apostoła Kazachstanu.

Ks. Władysław Bukowiński pełnił swą duszpasterską posługę w czasach Związku Radzieckiego w Karagandzie i tam został pochowany. Ks. Bukowiński będzie pierwszym błogosławionym Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie. Jego grób znajduje się w kościele pw. św. Józefa w Karagandzie.

Przyszły błogosławiony urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie. Jego rodzina w 1920 roku rodzina przeniosła się na terytorium II RP. Studiował prawo, a potem teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1931 otrzymał święcenia kapłańskie. Pięć lat później wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku. Od 1939 r. był proboszczem tamtejszej katedry w Łucku.

W 1940 roku został uwięziony przez NKWD, a po opuszczeniu więzienia w 1941 r. aktywnie pomagał uciekinierom i jeńcom. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Bakał, Czelabińsku i Dżezkazganie. Tam, po wyczerpującej, kilkunastogodzinnej pracy odwiedzał chorych w więziennym szpitalu, umacniał współwięźniów w wierze i nadziei, udzielał sakramentów, prowadził rekolekcje w różnych językach. W łagrze wykładał również historię Polski na podstawie podręcznika, który sam napisał.

W 1954 r. został zesłany do Karagandy, gdzie prowadził tajne duszpasterstwo. Odbył wyprawy misyjne m.in. do Tadżykistanu, Ałmaty, Semipałatyńska, Aktiubińska. Cztery lata później ponownie uwięziono go i zesłano do łagrów. Przebywał tam łącznie ponad 13 lat. Później kontynuował pracę duszpasterską w Karagandzie, gdzie zmarł 3 grudnia 1974 r. do końca duszpasterzując.

W grudniu 2015 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała cud za jego wstawiennictwem.

Św. Jan Paweł II w czasie swojej podróży apostolskiej do Kazachstanu w 2001 r. powiedział o nim: „Księdza Władysława Bukowińskiego wielokrotnie spotykałem i zawsze podziwiałem za kapłańską wierność i apostolski zapał. Był szczególnie związany z Karagandą. Pragnę dzisiaj złożyć w imieniu Kościoła hołd zarówno jemu jak i wszystkim zesłańcom”.

Lecisz na mecz reprezentacji Polski do Kazachstanu – zabierz ze sobą książki dla Polaków

Kibice, którzy jadą do Kazachstanu na niedzielny mecz reprezentacji Polski w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej, mogą pomóc mieszkającym tam Polakom – zabierając przygotowane już dla nich książki.

Akcja „Książka dla Rodaka” posiada swój profil na Facebooku. Osoby chętne do wzięcia udziału w akcji, w tym zabrania książek do Kazachstanu, proszone są przez organizatorkę o kontakt telefoniczny (691 633 154). „Czasu jest już mało, a nie chciałabym, żeby coś umknęło np. na poczcie elektronicznej” – wyjaśnia Wilk-Yaridiz.

Przypominamy również o akcji Stowarzyszenia Polscy Kibice dla Kresowiaków. W tej chwili trwa zbiórka przyborów szkolnych dla polskich dzieci we Lwowie.

Niedziela.pl / KAI / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply