Wspólnota Polska w obronie mniejszości polskiej na Litwie

Stowarzyszenie Wspólnota Polska wyraża opinię, że posunięcia władz litewskich, które pogarszają sytuację mniejszości polskiej na Litwie są w świetle obowiązujących w UE zasad niewłaściwie.

„Strajk szkolny na Litwie to wyraz poważnego, realnego zaniepokojenia uczniów i rodziców o przyszłość polskiej oświaty na Litwie, o przyszłość polskiego języka w litewskim systemie nauczania, wreszcie o przyszłość polskiej mniejszości w tym kraju” – czytamy w oświadczeniu Wspólnoty Polskiej, podpisanym przez prezesa Stowarzyszenia Longina Komołowskiego.

„Systematyczne obniżanie rangi nauczania języka polskiego i ograniczanie liczby szkół polskich, świadczy o tym, że obawy te nie są bezpodstawne” – głosi dalej oświadczenie.

Zdaniem Stowarzyszenia, „dotychczasowe doświadczenie uczy, że polityka władz litewskich wobec polskiej mniejszości jest konsekwentnie niechętna i mimo zapewnień i ponawianych obietnic prowadzi do ograniczania praw wcześniej przez Polaków na Litwie nabytych”.

Uznając, że niedopuszczalna jest ingerencja w wewnętrzne sprawy innego kraju Wspólnota Polska podkreśla, że „w świetle przyjętych przez kraje Unii Europejskiej zasad, niewłaściwe są wszelkie posunięcia władz, które pogarszają sytuację polskiej mniejszości, a za takie niewątpliwie uznać należy faworyzowanie szkół litewskojęzycznych kosztem szkół mniejszości narodowych”.

W oświadczeniu przypomina się też, że Wspólnota Polska we współpracy z Senatem RP od lat wspiera polskie szkolnictwo na Litwie, „remontuje i buduje szkoły, rozwija informatyzację i realizuje wiele programów skierowanych do uczniów i nauczycieli”.

„Naszym zdaniem obecna sytuacja na Litwie wymaga, aby pomoc ta, realizowana za pośrednictwem organizacji pozarządowych, została znacznie zwiększona. Tylko takie działania mogą zrównoważyć posunięcia władz litewskich, zmierzające do obniżenia społecznej rangi nauczania w języku polskim” – czytamy w oświadczeniu.

„Niezależnie od tego, jaka koncepcja pomocy zostanie przyjęta, nie powinniśmy pozwolić na sytuację, w której Polacy na Litwie poczują się przez Polskę opuszczeni” – podkreśla się w oświadczeniu Wspólnoty Polskiej.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. 44
    44 :

    Znowu organizacje pozarządowe :/ Cztery lata rządów ostatniej ekipy rządzącej to nieustanne pogarszanie sytuacji Polaków na Kresach, Wydaje się, że jedynym wyjściem jest większe zaangażowanie w pomoc Rodakom każdego z nas i nowe formy organizacji, które będą pomagały nawiązywać bezpośrednie relacje Polaków żyjących tutaj i na Kresach