Włoskie media podają, że Włochy rozważają już nie tylko możliwość zamknięcia swoich portów dla zagranicznych statków z migrantami uratowanymi na morzu, ale także konfiskatę jednostek organizacji pozarządowych.

Jak informuje dziennik „Corriere della Sera”, konfiskata statków wykorzystywanych przez organizacje pozarządowe to nowa koncepcja, rozważana przez włoskie MSW. Przedstawiono ją jako sugestię w czasie rokowań z krajami członkowskimi UE i Komisją Europejską ws. rozwiązania kryzysu i pomocy dla Włoch.

Do Włoch przez morze z północnej Afryki docierają wciąż liczni migranci. Do końca czerwca br. uratowano na morzu ponad 15 tys. osób. Od początku 2017 roku do Włoch przybyło ich już blisko 80 tys. Włochy znajdują się pod największą presją migracyjną w Europie.

Przeczytaj: Włochy grożą Polsce i Węgrom ws. funduszy unijnych?

Wcześniej włoskie władze zapowiadały, że zamkną swoje porty dla zagranicznych statków ratujących migrantów. Deklarację tę uznano za kolejny dowód świadczący o zmianie podejścia do fali migracyjnej przez władze w Rzymie.

Teraz strona włoska zasugerowała, że statki zagranicznych NGO patrolujące Cieśninę Sycylijską, które nie będą przestrzegać serii nowych wymogów dotyczących wyposażenia i składu załóg, mogą być konfiskowane.

Relokacja absolutnie wykonalna

Unijny komisarz dr. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopoulos oświadczył, że „w pełni” rozumie zaniepokojenie Włoch. Jego zdaniem, „obecna sytuacja nie jest dłużej do utrzymania”. Awramopoulos stwierdził, że KE jest gotowa udzielić Włochom większego wsparcia – zarówno politycznego, jak i operacyjnego i finansowego. Zaznaczył, że należy rozróżniać uchodźców od imigrantów ekonomicznych, ale jednocześnie nie można zrezygnować z obowiązku ratowania życia. – Tragedie na Morzu Śródziemnym muszą się skończyć – powiedział Awramopoulos.

Zdaniem unijnego komisarza, relokacja uchodźców z obozów w Grecji i Włoszech w ramach systemu kwot do września br. jest „absolutnie wykonalna”. Zaznaczył, że wzmocnienie nadzoru nad granicami nie może zastąpić „solidnego systemu azylowego”, a w przyszłości również inne kraje UE mogą stanąć w obliczu podobnej fali migracyjnej.

Awramopoulos zapowiada również konsultacje w tej kwestii z Włochami, a także „niektórymi innymi ważnymi rządami i naszymi agencjami”. – W grę wchodzi dzielenie się odpowiedzialnością i solidarnością– uważa komisarz UE. Zaznaczając, że istnieje poziom gościnności, „który nie jest już do przyjęcia”. Podobnie mówiła także włoska minister obrony, Roberta Pinotti.

Tvp.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply