Dzień po tym, jak francuski kandydat na prezydenta Emmanuel Macron oskarżył Rosję o dokonanie cyberataku przeciwko jego kampanii, portal Wikileaks ujawnił 3 tajne wytyczne CIA, ukazujące operację szpiegowską prowadzoną przed francuskimi wyborami prezydenckimi w 2012 roku.

Liczące 7 stron dokumentyujawniają, że wszystkie główne francuskie partie polityczne były celem infiltracji przez wywiad osobowy (HUMINT) i elektroniczny (SIGINT) na 7 miesięcy przed wyborami prezydenckimi we Francji w 2012 roku.

Na celowniku CIA znalazły się Partia Socjalistyczna, Front Narodowy i Unia na rzecz Ruchu Ludowego oraz ich kandydaci na prezydenta, jak również kandydaci Martine Aubry i Dominique Strauss-Kahn.

Operacja trwała początkowo od 21 listopada 2011 r. do 29 września 2012 r., lecz była kontynuowana po maju 2012 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: CIA: Rosja próbowała pomóc Trumpowi w wyborach

Jak wynika z dokumentów, CIA była m.in zainteresowana opinią Sarkozy’ego na temat swoich rywali, jak również tym jak układała się współpraca z jego doradcami. Pomimo, że z poprzednio ujawnionych przez Wikileaks depeszwynika, że Sarkozy był postrzegany jako bardzo proamerykański polityk, nie uchroniło go to od bycia na celowniku operacyjnym CIA, która ewidentnie chciała mieć dostęp do poufnych informacji i strategii wyborczej UMP.

kresy.pl / wikileaks.org / france24.com0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz