W badaniu opinii społecznej przeprowadzonym przez amerykański think-tank Pew Research Center mieszkańcy dziesięciu państw Unii Europejskiej byli pytani o stosunek do imigrantów i Unii Europejskiej.

Pew Research Center zapytało respondentów czy aprobują pogląd, że masowa imigracja odpowiada za szereg poważnych problemów społecznych. Aż 76% Węgrów, 71% Polaków i 61% Holendrów uznało, że masowa imigracja zwiększa ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych. Najrzadziej z poglądem takim zgadzali się Brytyjczycy – 52%, Francuzi – 46% i Hiszpanie – 40%. Mediana wyników to 59%. Twierdzeniu, że imigranci zabierają pracę rdzennym mieszkańcom oraz wyzyskują miejscowy system socjalny przytaknęło 82% Węgrów, 75% Polaków i 72% Greków. Najrzedziej zgadzali się z takim twierdzeniem Hiszpanie – 40%, Szwedzi – 32% i Niemcy 31%. Mediana odpowiedzi twierdzących wyniosła 50%. Z kolei gdy poproszono badanych o ustosunkowanie się do stwierdzenia czy przestępczość jest wśród imigrantów zjawiskiem częstszym niż wśród innych grup społecznych twierdząco odpowiedziało 47% Włochów, 46% Szwedów oraz 43% Węgrów. Co ciekawe rzadko z takim twierdzeniem zgadzali się Polacy – 26%, rzadziej od nich tylko Francuzi – 24% i Hiszpanie – 13%. Mediana odpowiedzi twierdzących wyniosła w tym przypadku 30%.

Gdy przyłożyć pytanie o stosunek do imigrantów do deklarowanych symaptii partyjnych okazało się, że we Francji 90% sympatyków Frontu Narodowego, 61% centroprawicowych Republikanów i 36% Partii Socjalistycznej twierdzi, że imigranci zabierają pracę i żerują na systemie pomocy społecznej. Jako niosących zagrożenie terrorystyczne wskazywało ich 85% zwolenników FN, 58% Republikanów, 31% wyborców PS. W Wielkiej Brytani negatywną rolę imigrantów dla rynku pracy i systemu pomocy społecznej potwierdzało 84% wyborców Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), 46% zwolenników Partii Konserwatywnej i 35% elektoratu Partii Pracy. W przypadku zagrożenie terrorsytcznego wiązało je z imigrantami 87% wyborców UKIP, 60% konserwatystów i 39% zwolenników Partii Pracy.

Na pytanie o ogólny stosunek do muzułmanów aż 72% Węgrów, 69% Włochów, oraz 66% Polaków określiło go jako negatywny. Najrzadziej negatywnie na muzułmanów zapatrywali się Niemcy i Francuzi – 29% oraz Brytyjczycy 28%. Co ciekawe Polacy i Węgrzy nie w zasadzie niewiele różnili się pod względem oceny muzułmanów, bez względu na swoje poglądy polityczne i sympatie partyjne. Całkowicie inaczej był na zachodzie i południu Europy, gdzie zróżnicowanie było bardzo wyraźne. W Grecji niechętnie do muzłmanów odnosiło się 81% badanych deklarujących poglądy jako prawicowe, 61% centrystów i 50% lewicowców. We Włoszech sceptycznych wobec wyznawców islamu pozostawało 79% prawicowców, 70% centrystów i 50% lewicowców. W innych państwach społeczeństwa były już ogólnie mniej sceptyczne wobec muzułmanów ale równie rozstrzelone wedle zróżnicowania politycznego. W Niemczech do muzułmanów podchodziło negatywnie 47% sympatyków prawicy, 26% centrystów i tylko 17% samozadeklarowanych lewicowców. We Francji proporcje te przedstawiały się odpowiednio: 39% prawicowców, 26% centrystów, 21% lewicowców, a w Holandii odpowiednio 42%, 37% i 17%. W Polsce różnice były znacznie mniejsze: scpetycznie wobec muzułmanów ustosunkowało się 70% prawicowców, 64% centrystów i 60% lewicowców.

Badania przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych w kwietniu-maju bieżącego roku.

Czytaj także: Tragiczna wigilia w Berlinie – imigranci podpalili Polaka [+VIDEO]

pewglobal.org/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply