Zamiast grobu rosyjskiego generała archeolodzy z Rosji znaleźli grób przodka polskiej bohaterki.

Rosyjska strona Gazeta.ru poinformowała o odnalezieniu w mieście Ardagan we wschodniej Turcji grobu podpułkownika rosyjskiej armii Karola Karolewicza Rzepeckiego. Oddział IPN w Gdańsku zidentyfikował podpułkownika jako pradziadka Danuty Siedzikówny „Inki”, która służyła jako sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK.

Początkowo Rosjanie sądzili, że odnaleźli ciało generała Hejmana, który także został pochowany w Turcji, jednak przysłany na miejsce specjalista Oleg Czistiakow szybko zorientował się, że zmarły był podpułkownikiem rosyjskiej 20. dywizji piechoty. Dzięki zachowanym archiwom udało się ustalić, że zmarłym jest Polak Karol Rzepecki. Według zachowanych dokumentów Rzepecki zmarł na wylew krwi do mózgu w 1894 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu ormiańskokatolickim.

Rzepecki osierocił dwie córki – Marię i Helenę. Druga z córek napisała pamiętnik, który został opublikowany w numerze 1 tegorocznego „Biuletynu IPN”. Dzięki temu udało się zidentyfikować Karola Rzepeckiego jako pradziadka „Inki”.

Z archiwów rosyjskich wynika, że Rzepecki pochodził ze szlachty wołyńskiej, ale urodził się w Rewlu (dzisiejszym Tallinie). Uczył się w szkole podchorążych piechoty w Warszawie, a później służył w różnych miejscach Imperium Rosyjskiego.

Ciało podpułkownika jest zachowane w doskonałym stanie. Jak podaje strona IPN, Rosjanie nie mają wiedzy, że odnaleziona przez nich osoba to pradziadek bohaterki polskiego podziemia. Najzwyklejszy oficer imperium, nie bohater, niebogaty – napisała o nim Gazeta.ru.

CZYTAJ TAKŻE: Odkryto grób „Inki”, legendarnej sanitariuszki AK

Kresy.pl / IPN / Gazeta.ru

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Adinocka
    Adinocka :

    “Żona podpułkownika w chwili jego śmierci miała 29 lat, pochodziła ze szlachty grodzieńskiej. W jej rodzinie były osoby represjonowane przez Rosjan za udział w Powstaniu Styczniowym. Była spokrewniona z Piotrem Orzeszko, mężem Elizy Orzeszkowej. Podpułkownik Rzepecki miał brata Michała, który był także wysokiej rangi oficerem w Armii Imperium Rosyjskiego. Ich ojciec Karol utracił majątek na Wołyniu w ramach rosyjskich represji za udział w Powstaniu Styczniowym.(…)Z pamiętnika jego córki Heleny wynika, że ostatnie słowa podpułkownika brzmiały: „Będę Was wspierał stamtąd, dokąd pójdę”. Symbolicznym pozostaje również fakt, że Rosjanie ogłosili identyfikację ciała podpułkownika w dniu imienin jego żony i córki.

    ***

    Sprawa podpułkownika Karola Rzepeckiego będzie tematem audycji „Co za Historia?” Wojciecha Sulecińskiego w Radiu Gdańsk, 24 maja br. po godz. 11.00. Gościem spotkania będie Piotr Szubarczyk z gdańskiego Oddziału IPN.”
    http://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/40253,Co-dalej-z-cialem-podpulkownika-Karola-Rzepeckiego-znalezionym-w-Turcji.html