Guy Verhofstadt chce aby komisja wolności obywatelskich pilnie zbadała nowelizację polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Liberalny belgijski polityk stwierdził: Wczoraj polski Sejm przyjął reformę wymiaru sprawiedliwości, która zasadniczo likwiduje jego niezależność i bezstronność. Jak słyszę przygotowywane są dalsze kroki, aby wprowadzić limit wieku dla sędziów Sądu Najwyższego, aby przez to umożliwić partii rządzącej zastąpienie sędziów przez lojalnych wobec niej. To oznacza, że jesteśmy w trakcie obserwowania likwidacji państwa prawa w Polsce.

Verhofstadt zaznaczył, konieczna jest pilna sesja komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Jego zdaniem obecni na niej powinni być wiceszef KE Frans Timmermans i polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Verhofstadt uważa, że musieliby oni wyjaśnić, w jaki sposób chcą zachować praworządność w zgodzie z unijnymi traktatami w Polsce.

Parlament Europejski rozpoczął przerwę wakacyjną. Posiedzenie komisji jakiego żąda Verhofstadt może odbyć się odbyć dopiero pod koniec sierpnia lub na początku września. Ministrowie rządów państw członkowskich nie mają również obowiązku pojawiać się na posiedzenia komisji.

Uchwalona wczoraj nowelizacja ustawy o KRS zakłada m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Następcy zostaną wybrani przez Sejm. Obecnie decydują o tym środowiska sędziowskie.

Uchwalona nowelizacja spowodowała poruszenie w części frakcji Parlamentu Europejskiego. Szef centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber stwierdził, że wprowadzone zmiany są przekroczeniem granicy przez PiS. Jego zdaniem to poważne złamanie fundamentalnych wartości UE.

Krytyka odrzucana jest przez Prawo i Sprawiedliwość. Europoseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że szefowie grup politycznych w PE, do których przynależą posłowie polskiej opozycji, w brutalny sposób atakują polski rząd. Ich wypowiedzi świadczą o tym, że nie mają pojęcia o meritum proponowanych zmian, jeśli chodzi o reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a jedynie mówią głosem polskiej opozycji – stwierdził Poręba.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło również projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który m.in. zmniejsza granicę wieku uprawniającą do przejścia sędziego SN w stan spoczynku i ustanawia ją na poziomie 60 lat, gdy chodzi o kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzn.

kresy.pl / interia.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Nie gorączkuj się Guy,ochłoń.Odwiedż fryzjera i na urlopie odpocznij.Uszanuj ustawowy wiek emerytalny obywateli Polski i z tym związane wolności.I nie wrzeszcz na całą Jewropę,zapoznaj się z meritum ,Guy-nie panikuj.