Siły Zbrojne RP w ramach umowy o wartości pół mld zł otrzymają ponad 53 tys. nowoczesnych, polskich karabinków modułowych MSBS-Grot. Jeszcze w tym roku tysiąc egzemplarzy ma trafić do WOT.

We wtorek, podczas pierwszego dnia XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach doszło do podpisania umowy o wartości niemal 500 mln zł pomiędzy Jednostką Wojskową NIL a Fabryką Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. Dotyczy ona dostawy dla Sił Zbrojnych RP ponad 53 tysięcy karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS kalibru 5,56 mm. Przy czym część zamówienia planuje się zrealizować w ramach opcji.Oficjalnie poinformowano również, że karabinek otrzymał nazwę handlową „Grot”. Dla upamiętnienia legionisty, żołnierza Września 1939 r. i Komendanta Głównego ZWZ i AK, generała dywizji Stefana Roweckiego ps. „Grot”.

Całość zamówienia ma zostać zrealizowana do 2020 roku. Jednak pierwsza partia karabinków, w licznie ok. tysiąca sztuk, ma jeszcze w tym roku trafić na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Zawarty kontrakt dotyczy zakupu i dostawy karabinka „Grot” C16FB-M1 będącego przedstawicielem rodziny karabinków MSBS.

– To bardzo ważny kontrakt dla Fabryki Broni – powiedział prezes zarządu FB „Łucznik” – Radom, Adam Suliga. – Cieszę się, że negocjacje zakończyły się sukcesem, a umowa została podpisana. Polska broń trafi wreszcie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.

Suliga przypomniał, że karabinek „Grot” jest całkowicie polską konstrukcją,  opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną. – Jako prezes Fabryki Broni jestem z tego powodu niezwykle dumny – powiedział

Z kolei prezes zarządu PGZ S.A. Błażej Wojnicz podkreślił, że jest to jeden z największych kontraktów na dostawy broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych RP w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zaznaczył też, że po raz pierwszy chodzi o tak dużą ilość karabinków nowej konstrukcji.

– [Są] całkowicie nową konstrukcją – opracowaną przez polskich inżynierów i techników zgodnie z najnowszymi światowymi trendami konstruowania broni strzeleckiej – mówił Wojnicz.

Zawarcie umowy skomentował też szef MON, Antoni Macierewicz. Powiedział, że „udało się to wszystko zrobić w niebywale krótkim czasie. – Nie mamy dzisiaj czasu na to, żeby kontrakty były negocjowane dziesiątkami lat. Chcę to, co się stało, postawić za wzór – powiedział minister.

Portal dziennikzbrojny.pl zaznacza jednak, że do zawarcia umowy doszło mimo, że Inspektorat Uzbrojenia nie zakończył jeszcze badań kwalifikacyjnych karabinków MSBS. Jak podano, na podstawie dostępnych informacji, postępowanie na pozyskanie karabinków Grot zrealizowano na podstawie nowej decyzja Nr 92/MON z dnia 28 kwietnia 2017 roku w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego Wojsk Obrony Terytorialnej.

Karabinki są częścią rozwijanej przez Fabrykę Broni „Łucznik” Radom rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Wcześniej Wojsko Polskie zamówił karabiny jedynie w wersji reprezentacyjnej (MSBS-R), z której nie można było strzelać ostrą amunicją. Polska Grupa Zbrojeniowa podała, że karabinek w wersji bojowej zakończyła etap badań wstępnych i wkrótce rozpocznie badania kwalifikacyjne.

Wcześniej, wiosną i latem, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej przetestowała kilkadziesiąt nowych karabinków MSBS oraz pistolety Ragun. Była to inicjatywa dowództwa WOT.

Czytaj także: Obrona terytorialna wypróbuje najnowsze karabinki Łucznika

Dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz