Do Izby Administracji Skarbowej wpłynęła petycja skierowana do ministra rozwoju i finansów, Mateusza Morawieckiego. Jej autorzy, “Podróżni, obywatele Ukrainy przekraczający granicę z RP” zarzucają celnikom i Straży Granicznej podwójne karanie przemytników.

Pismo wpłynęło do podkarpackiej IAS 5 kwietnia tego roku. Wnioskodawcy proszą w niej “ministra finansów” o weryfikację pod kątem obowiązującego prawa w Polsce działań Urzędu Celnego w Przemyślu. Ich zdaniem celnicy dopuszczają się dyskryminacji obywateli Ukrainy.

Dyskryminacja ta ma przejawiać się w tym, że urzędnicy celni składają wnioski do Straży Granicznej domagając się wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca (w tym przypadku obywateli Ukrainy) do powrotu na Ukrainę wobec osób, które zostały ukarane mandatami lub grzywnami za przemyt. Autorzy petycji twierdzą, że polska Straż Graniczna bardzo chętnie przychyla się do wniosków i zobowiązuje ukraińskich przemytników do opuszczenia terytorium RP orzekając przy tam zakaz ponownego wjazdu do Polski na okresy od pół roku do trzech lat.

Zdaniem wnioskodawców zobowiązywanie osób ukaranych wcześniej za wykroczenie lub przestępstwo związane z przemytem stanowi podwójne karanie i tym samym narusza art. 2 Konstytycji RP i wyrażaną w niej zasadę powagi rzeczy osądzonej (łac. ne bis in idem) – zakazującej podwójnego karania.

Poza polską konstytucją, działania celników i pograniczników mają, zdaniem autorów petycji, naruszać szereg aktów prawa międzynarodowego, które RP zobowiązana jest przestrzegać, a zakazującego podwójnego karania, w tym przede wszystkim Europejską Konwencję o ochronie praw człowieka.

Warto przypomnieć, że decyzja zobowiązująca cudzoziemca do opuszczenia terytorium RP, jest decyzją administracyjną, odrębną od decyzji (wyroku) w postępowaniu karnym, które może kończyć się czy w postępowaniu w sprawie o wykroczenia.

W 2016 roku przemyscy celnicy znacznie ograniczyli przemyt na granicy z Ukrainą. Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej wszczęli blisko 20 tys. spraw karnych skarbowych oraz wystawili prawie 4,5 tys. mandatów karnych na kwotę 1,8 mln zł. Kwota należności celnych przekroczyła wartość 1,3 mld złotych.

kresy.pl/ podkarpackie.kas.gov.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply