Ukraina najwięcej broni wyeksportowała do krajów Afryki i Azji, ale wśród jej klientów znalazła się również Polska. Wzrost eksportu broni w 2016 wyniósł 53 proc.

W 2014 r. Ukraina zaprzestała eksportu broni, ponieważ potrzebowała każdego jej egzemplarza do walk z separatystami w Donbasie. Władze w Kijowie rozpoczęły ponowny jej eksport w 2015, jednak był on kilkukrotnie mniejszy niż przed 2014 rokiem. Dopiero w 2016 roku Ukraina zaczęła się piąć w dziedzinie eksportu tego typu towarów.

Sztokholmskie Instytutu Badania Problemów Międzynarodowych (SIPRI) oszacował, że w 2016 r Ukraina o 53 proc. zwiększyła eksport produkowanej u siebie broni za granicę. Wartość kontraktów miała sięgnąć wysokości około 530 milionów dolarów, co oznaczało jedenastą pozycję w świecie pod tym względem.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińskie media: USA już dostarczają Ukrainie broń śmiercionośną [+FOTO]

Pomimo prowadzenia wojny w Donbasie i czasowego zatrzymania eksportu , przez lata 2011-2015 udział ukraińskiej zbrojeniówki na rynku światowym powiększył się z 1,9 proc. do 2,6 proc. Oznacza to 9 miejsce wyprzedzając Holandią, a pozostając za za Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Włochami, Hiszpanią, Rosją i największym eksporterem tego rynku – Stanami Zjednoczonymi.

Najwięcej odbiorców ukraińskiej zbrojeniówki znajduje się na terenie z Afryki i Azji. Najczęściej zakupy dotyczą ukraińskich czołgów, transporterów opancerzonych i systemów rakietowych. Tajlandia zakupiła od Ukrainy 10 egzemplarzy czołgu T-84 Oplot. Cały kontrakt opiewa na 250 mln dol. i dotyczy dostawy 49 czołgów. Z kolei Demokratyczna Republika Kongo zakupiła 25 starych czołgów T-64.

CZYTAJ TAKŻE:  Polska zawarła z Ukrainą porozumienie ws. dostarczania uzbrojenia

Tajlandia i Indonezja zakupiła zmodyfikowane systemy rakietowe a Zjednoczone Emiraty Arabskie – 108 transporterów opancerzonych. Polska zakupiła 40 rakiet sterowanych R-27, a Indonezja trzy z nich.

Ukraina sprzedała także karabiny maszynowe do Sudanu Południowego, Turcji, Mongolii. 10 tys. karabinów trafiło do USA. Amerykanie przeprowadzili także 60 przenośnych przeciwczołgowych systemów rakietowych.

W 2017 roku Kijów ma już w portfelu kontrakty no wartości 2,5 mld dol. Zdaniem ekspertów jest to niemal maksimum możliwości produkcyjnych ukraińskiej zbrojeniówki. Krajowe zamówienia na broń wynoszą 300 mln dol.

kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply