Minister Morawiecki nie jest w stanie zrozumieć, że to małe i średnie przedsiębiorstwa utrzymują rząd, a nie zagraniczne korporacje – mówi Kresom.pl wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (K’15), komentując entuzjazm wicepremiera Morawieckiego ze ściągania banku JP Morgan do Polski.

Jak informowaliśmy wcześniej, największy amerykański bank, JP Morgan Chase, otworzy w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib. Poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej głównych punktów był o spotkanie z kierownictwem JP Morgan Chase w Nowym Jorku.

– Na 99,9% mamy bardzo dobre informacje bo jeden z największych banków chce jedną z trzech czy czterech głównych siedzib ulokować w Polsce – powiedział wicepremier dziennikarzom. Według Morawieckiego, oznacza to tysiące nowych miejsc pracy w Polsce.

Czytaj więcej: Amerykański bank JP Morgan otworzy siedzibę w Polsce

W rozmowie z Kresami.pl działania wicepremiera Morawieckiego skomentował wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15, Stanisław Tyszka.

– Dostrzegam bardzo wyraźny trend w polityce gospodarczej wicepremiera Morawieckiego polegający na tym, że kolejne przywileje podatkowe przyznawane są międzynarodowym korporacjom – powiedział Tyszka.

– Stanowisko Kukiz’15 jest takie: polski rząd powinien się skupić przede wszystkim na ulżeniu polskim małym i średnim przedsiębiorcom. Należy dokonać głębokiej deregulacji, zdjąć z małych i średnich przedsiębiorców bardzo dużą ilości niepotrzebnych obowiązków, radykalnego obniżenia i uproszczenia podatków – podkreślił polityk K’15.

Wicepremier skapitulował przed prezes ZUS

Tyszka zwraca uwagę, że minister Morawiecki pracował tymczasem tylko nad jedną, sensowną rzeczą: nad wprowadzeniem niższych stawek ZUS. – W tym momencie Polacy wolą zakładać firmy np. w Wielkiej Brytanii, bo płacą tam 60 zł składek miesięcznie. A w Polsce po okresach przejściowych płacą prawie 1,2 tys. zł. Planowane było wprowadzenie składki ZUS wzrastającej, od bardzo małych dla najmniejszych przedsiębiorców.

– Jednak Morawiecki uległ prezes ZUS, która powiedziała, że nie jest w stanie wprowadzić od przyszłego roku takiego systemu. Dlatego, że system informatyczny ZUSu temu nie podoła. Wówczas jako K’15 wystąpiliśmy do premier Szydło z wnioskiem o zdymisjonowanie prezes ZUS, bo na ten system informatyczny wyłożyliśmy już miliardy złotych stwierdził wicemarszałek. – To nieakceptowalne, że po blisko dwóch latach rządów PiS, taka oczekiwana przez wszystkich małych przedsiębiorców redukcja tych składek nie może nastąpić od 2018 roku.

– To na tym powinien się skoncentrować minister Morawiecki, a nie na ściąganiu do Polski korporacji, którym kosztem reszty polskich podatników daje olbrzymie ulgi podatkowe. Wiemy przecież, jak było wcześniej np. w przypadku Mercedesa.

Czytaj więcej: Tyszka pyta Morawieckiego, co rząd zaoferował niemieckiemu koncernowi

Czego nie rozumie Morawiecki

Tyszka zaznacza, że szczegóły porozumienia z JP Morgan Chase nie są obecnie znane. – Natomiast oczekuję odpowiedzi, jakie zachęty będą przedstawione JP Morgan, dlatego, że te miejsca pracy to obecnie coś porównywalnego obecnie do marzeń wicepremiera o milionie samochodów elektrycznych. Nie tędy droga! – mówi polityk. – Polscy przedsiębiorcy oczekują na głęboką, systemową deregulację. Tymczasem Sejm cały czas przyjmuje setki, tysiące przepisów, które nakładają kolejne obowiązki na tych przedsiębiorców, którzy utrzymują rząd.

– Pan minister Morawiecki nie jest w stanie zrozumieć jednego – że to małe i średnie przedsiębiorstwa utrzymują rząd, a nie zagraniczne korporacje – podkreślił.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • ka9q
      ka9q :

      @tagore i zaczyna się na prawdę coraz ,,ciekawiej”, jedno co mnie dziwi to głęboka konsekwencja Waszyngtonu, który nie idzie na żadne ustępstwa a z drugiej strony poparcie dla Berlina ze strony Rosji.