Ukraińcom zadano pytania o rolę Polski w historii Ukrainy, historyczne relacje między Polakami a Ukraińcami oraz postrzeganie współczesnej Polski.

Firma Research & Branding Group zadała Ukraińcom pytania odnośnie stosunków polsko-ukraińskich. Pierwsze z nich dotyczyło oceny roli Polski w historii Ukrainy.

Ponad połowa respondentów uważa, że Polska odgrywała różną rolę w różnych okresach historycznych, 16% uznała ją za pozytywną, a 9% za negatywną. 6% uznało, że Polska nie odegrała żadnej roli w historii Ukrainy. 18% nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie. W porównaniu z badaniem w 2012 roku zwraca uwagę spadek ocen negatywnych o 3 pkt. procentowe oraz spadek o 6 pkt. procentowych odsetka osób, które uznają różną rolę Polski. Aż o 7 pkt. wzrósł udział osób, które nie mają zdania na ten temat.

Jak podaje strona Research & Branding Group, najwięcej pozytywnych ocen odnotowano w środkowej Ukrainie (21% wobec 12-14% w innych regionach). Najwięcej osób, które niejednoznacznie oceniają rolę Polski w historii Ukrainy, było w obwodach zachodnich (56%) i południowych (53%). Jak podano, nie ma istotnych różnic w tej kwestii dla różnych grup wiekowych.

Podobny rozkład odpowiedzi oraz tendencje zmian odnotowano w przypadku drugiego pytania, o to jak wyglądały relacje pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Interesujące odpowiedzi uzyskano na pytanie o to, jakie określenie najlepiej charakteryzuje percepcję Polski przez Ukraińców. Najwięcej – 36% – respondentów wybrało odpowiedź „po prostu sąsiad”. 28% uznało Polskę za państwo przyjazne (spadek aż o 7% w porównaniu z badaniem z 2012 roku). Odpowiedzi negatywnie charakteryzujące Polskę Polski uzyskały nie więcej niż 2%. Jak podało R&B, za zwykłego sąsiada najczęściej uważają Polskę respondenci ze wschodniej Ukrainy (42%) a najmniej na zachodzie kraju (34%). Za państwo przyjazne uważa Polskę 34% zachodnich Ukraińców. Najrzadziej wybierali tę odpowiedź mieszkańcy południa Ukrainy. Najwięcej osób uważało Polskę za strategicznego partnera na południu kraju (21% wobec 11-12% w pozostałych obwodach). Za kraj bratni uznało Polskę 14% respondentów w obwodach centralnych; najmniej – 5% – na wschodzie Ukrainy.

Badanie przeprowadzono w dniach 22. kwietnia – 2. maja 2017 roku na próbie 1801 respondentów (w wykluczeniem terenów Krymu i separatystycznych republik w Donbasie). Błąd badania wynosi +/-2,4%.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Polacy na czele sondażu sympatii

Kresy.pl / Research & Branding Group

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply