Ruszyły obchody 200-lecia Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich został ufundowany w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, uczonego, pisarza i kolekcjonera.

Jubileuszowa gala w Operze Wrocławskiej rozpoczęła w poniedziałek obchody 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W gali wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, minister kultury Piotr Gliński, dyrektor Zakładu dr Adolf Juzwenko a także prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Prezydent RP objął obchody swoim patronatem.

Także w poniedziałek otwarto w budynkach Ossolineum we Wrocławiu wystawę „200 lat Ossolineum. 1817– 2017” prezentującą chronologicznie szereg zbiorów Zakładu, m.in. książek, czasopism, grafik i fotografii. Z kolei wystawa „200 lat Ossolineum. Litteris et Artibus. Zakład Narodowy im. Ossolińskich (1817–2017)” ma być prezentowana w różnych instytucjach w kraju i za granicą.

W ramach obchodów zaplanowano także ekspozycje we Lwowie, skąd pochodzi Ossolineum. Już w tym miesiącu w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy będzie otwarta wystawa zbiorów Zakładu, które po wojnie pozostały we Lwowie. We wrześniu i październiku Lwowska Narodowa Galeria Sztuki pokaże obrazy, które w przeszłości należały do Muzeum Lubomirskich, stanowiącego część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. W styczniu 2018 roku wystawa przyjedzie do Wrocławia.

W październiku tego roku odbędzie się wielka konferencja naukowa o historii Ossolineum.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich został ufundowany w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, uczonego, pisarza i kolekcjonera. Zgromadził on własne zbiory książek, obrazów, rycin i medali, które z czasem przekazał na cele społeczne i narodowe. Po jego śmierci zbiory zostały znacznie powiększone dzięki darowiznom kolejnych darczyńców.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Zakładu Adolf Juzwenko, Ossolineum to zbiory, pamiątki narodowe, historiografia. Ossolineum było pomyślane przez Ossolińskiego jako koło ratunkowe rzucone narodowi, które miało pomóc w przetrwaniu okresu niewoli. Pomóc w niezatraceniu własnej świadomości narodowej i woli walki o niepodległość.

Po drugiej wojnie światowej 70% zbiorów Ossolineum pozostało we Lwowie. Najcenniejsze obiekty trafiły do Polski dzięki postawie kuratora zbiorów Ossolineum prof. Mieczysława Gębarowicza.

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: Ukraińcy upamiętnili polski Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Kresy.pl /dzieje.pl / Gazeta Wrocławska / Radio Wrocław

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply