Seria monet “Polskie Termopile” podkreśla wagę honoru i dumy narodowej Polaków, którzy byli gotowi oddawać życie nawet wtedy, kiedy przeważające siły przeciwnika od początku nie dawały szans na wygraną. – napisał prezes NBP.

Postać Konstantego Zarugiewicza, poległego w bitwie pod Zadwórzem k. Lwowa, znalazła się na rewersie 20-złotowej monecie kolekcjonerskiej wybitej przez NBP. Jest to pierwsza z monet z serii „Polskie Termopile”.

Jak podaje PAP, na awersie monety znalazły się: stylizowana postać bogini Ateny symbolizującej mądrość i sprawiedliwą wojnę, napis Polskie Termopile oraz nominał, wizerunek orła, a także napis Rzeczpospolita Polska i rok emisji. Monetę zaprojektowała Urszula Walerzak. Nakład monety wynosi 18 tys. sztuk.

Nowa seria monet podkreśla wagę honoru i dumy narodowej Polaków, którzy byli gotowi oddawać życie nawet wtedy, kiedy przeważające siły przeciwnika od początku nie dawały szans na wygraną. Walczącym w imię wolności i niepodległości należy się nasza pamięć – napisał prezes NBP prof. Adam Glapiński o serii „Polskie Termopile”

19-letni lwowiak Konstanty Zarugiewicz zginął 17. sierpnia 1920 roku pod Zadwórzem na wschód od Lwowa w nierównej walce oddziału kapitana Bolesława Zajączkowskiego z konnicą Budionnego. Heroiczna obrona Zadwórza, zakończona śmiercią niemal wszystkich obrońców, przeszła do historii pod nazwą polskich Termopil. Ciała Zarugiewicza nie udało się zidentyfikować, podobnie jak większości poległych żołnierzy, zmasakrowanych i zbezczeszczonych przez bolszewików. Za swoją postawę Konstanty Zarugiewicz został odznaczony pośmiertnie Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W 1925 roku trumna ze zwłokami nieznanego żołnierza wskazana przez matkę Konstantego, Jadwigę Zarugiewiczową, została umieszczona w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: 75 lat od śmierci obrońcy „polskich Termopil”

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply