Zespół młodych polskich inżynierów tworzy prototyp kapsuły Hyperloop, nowatorskiego środka transportu przyszłości, który może zostać przetestowany na torze testowym na międzynarodowych zawodach.

Młodzi inżynierowie z Polski mocno zaangażowali się w projekt Hyperloop, czyli superszybkiego, futurystycznego środka transportu.

– Coraz więcej czasu spędzamy przemieszczając się, a dzięki Hyperloop’owi możemy zyskać w ciągu dekady to co w dzisiejszych czasach jest najbardziej pożądane – czas. Taka rewolucja transportowa może mieć swój początek w Polsce! – czytamy na stronie projektu.

Zdaniem uczestników projektu, dzięki Hyperloop podróż z Gdańska do Zakopanego trwałaby 43 minuty, a z Wrocławia do Warszawy 23 minuty.

W skład Hyper Poland University Team, która tworzy prototyp kapsuły Hyperloop, wchodzi 25 młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. Później do zespołu dołączyli także eksperci z innych branż. Obecnie w projekt zaangażowanych jest ponad 40 osób. Opiekę merytoryczną nad zespołem prowadzi prof. Janusz Piechna.

– Współpracując z czołowymi uczelniami technicznymi wypracowaliśmy koncepcję, która została doceniona na międzynarodowych zawodach. Po 1,5 roku pracy koncepcyjnej jesteśmy gotowi do budowy pierwszego prototypu kapsuły Hyperloop – twierdzą ich przedstawiciele.

Obecnie, drużyna z Polski zbiera fundusze na rozpoczęcie budowę specjalnej kapsuły. Poprzez start w finale drugiej edycji SpaceX Hyperloop Pod Competition, jako jeden z czterech zespołów z Europy, mogłaby ona zostać sprawdzona na torze testowym.

Kapsuła, zaprojektowana przez zespół, przypomina sylwetką kształt współczesnych pociągów dużych prędkości. Napędzana silnikami elektrycznymi może poruszać się na kołach, a przy większej prędkości – za pomocą lewitacji magnetycznej. Jak zaznaczono, prędkość projektowa, dla której liczone są wszystkie podzespoły, to 430 km/h natomiast docelowy pojazd może poruszać się z prędkością nawet 1200 km/h. Całość jest bardzo lekka, m.in. dzięki zastosowaniu materiałów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym.

Po zakończeniu zawodów kapsuła stanowiłaby platformę testową do badań nad rozwojem technologii Hyperloop.

– Nasz zespół, składający się ze specjalistów z wielu dziedzin oraz studentów tworzących Hyper Poland University Team, jest zmotywowany i gotowy na podjęcie tematu budowy kompleksowej infrastruktury Hyperloopa w Polsce – zapewniają twórcy.

W marcu 2017 roku zespół Hyper Poland miał szansę pokazać swój projekt na CEE Innovators Summit w Warszawie oraz Global Manufacturing And Industralisation Summit – GMIS w Abu Dhabi.

W październiku ub. roku zespół Hyper Poland otrzymał nagrodę za najbardziej innowacyjne podejście do Building Information Modeling (BIM) jako finalista konkursu Build Earth Live: Hyperloop w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

CZYM JEST HYPERLOOP?

Projekt Hyperloop powstaje na podstawie pomysłu milionera Elona Muska. Pociąg Hyperloop w teorii ma podróżować szybciej od samolotu. Firma Hyperloop Transportation Technologies (HTT) podpisała w 2015 roku umowę o rozpoczęciu budowy próbnej linii od długości 8 km w Kalifornii. Docelowo projektowany pociąg ma rozwijać prędkość ok. 1200 km/godz.

Projekt Hyperloop opiera się na transporcie pasażerów zamkniętych w małych kapsułach poruszających się w niskociśnieniowych rurach, co nieco przypomina tzw. pocztę pneumatyczną. W teorii system ten ma być bardzo tani i energooszczędny (oparty o panele słoneczne). W założeniu ma uzyskać możliwość przewiezienia ludzi z Los Angeles do San Francisco w trzydzieści minut. Z kolei zdaniem inżynierów możliwe na dłuższych trasach jest możliwe zwiększenie prędkości do ponad 6 tys. km/godz.

Przeczytaj: Hyperloop – pociąg przyszłości według pomysłu znanego miliardera [+VIDEO]

Firma chcąca wprowadzić w życie koncepcję superszybkiego transportu Hyperloop zamierza włączyć się w realizację chińskiego projektu Jedwabnego Szlaku 2.0. W teorii umożliwiałoby to transport towarów na trasie Chiny-Europa w ciągu jednego dnia.

Czytaj również: Hyperloop One zbuduje swoją pierwszą trasę w Dubaju?

Hyperloop.com / odpalprojekt.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply