W ostatni piątek w Niemczech otwarto pierwszy „liberalny meczet”, podobny powstaje w Norwegii. Imamami w nich mogą być kobiety a wstęp będzie wolny dla feministek i homoseksualistów oraz wyznawców różnych odłamów islamu.

W Oslo ma powstać przyjazny dla homoseksualistów meczet, w którym imamami będą kobiety a mężczyźni i kobiety będą modlić się razem. – podają norweskie media.Na pomysł budowy meczetu zwanego Masjid al-Nisa’ (Meczet Kobiet) wpadł Thee Yezen al-Obaide, który jest także twórcą nieformalnej sieci islamskich homoseksualistów w Norwegii.

Chciałem uruchomić feministyczny meczet, gdzie kobiety mają tyle samo miejsca co mężczyźni. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni mieć możliwość prowadzenia modłów a wszystkie płcie powinny modlić się w jednym pomieszczeniu. – powiedział al-Obaide gazecie Vårt Land.

Według jego słów w świątyni będą mogli się modlić także przedstawiciele mniejszości seksualnych:

Meczet będzie miejscem, które jest otwarte dla każdego, kto czuje, że nie pasuje do zwykłych meczetów. Kobiety, mężczyźni, ludzie trans, homoseksualiści, heteroseksualiści – każdy będzie mile widziany. – ujawnił  al-Obaide.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Projekt meczetu jest dopiero w początkowej fazie, jednak jego fundator ma nadzieję, że jego otwarcie będzie możliwe już przyszłym roku. Al-Obaide zapowiada, że kobiety będą miały udział we wszystkich etapach powstawania świątyni.

Trzeba dać kobietom mikrofon. One mogą mówić za siebie. – twierdzi Al-Obaide.

Do otwarcia podobnego meczetu doszło w ostatni piątek w Berlinie. Na modły wiernych zwołała kobieta-imam z USA Ani Zonneveld. W założeniu do świątyni będą mieli wstęp mężczyźni i kobiety, sunnici i szyici oraz homoseksualiści i heteroseksualiści. Powstanie „liberalnego meczetu” było efektem 8 lat starań Seyran Ates, 54-letniej córki tureckich gastarbeiterów, prawniczki i działaczki ruchów feministycznych.

Jest tyle islamskiego terroru i tyle zła dzieje się w imię mojej religii… Jest ważne, żebyśmy my, nowocześni i liberalni muzułmanie także pokazali swoje twarze publicznie – powiedziała Ates.

Meczet, który został nazwany Meczetem Ibn-Rushd-Goethe (na cześć średniowiecznego islamskiego filozofa Ibn Rushda i niemieckiego poety Goethego) powstał w byłym kościele luterańskim.

CZYTAJ TAKŻE: W niemieckim kościele pojawił się błogosławiący robot [+VIDEO]

Kresy.pl / thelocal.no / AP

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz