Obywatele Polski i Niemiec są najbardziej prounijnie nastawieni wśród mieszkańców krajów Unii Europejskiej – wynika z badań Pew Research Center. Połowa z nich poparłaby jednak referendum ws. członkostwa w UE. Najwięksi eurosceptycy to z kolei Grecy i Włosi.

Według opublikowanych w czwartek wyników sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center, 9 na 10 obywateli krajów UE ma pozytywne zdanie o Brukseli. Większość z nich nie chce, żeby ich kraje opuszczały Unię, ale zarazem poparłoby przeprowadzenie referendum w tej sprawie.

Wyniki sondażu pokazują, że spośród dziewięciu badanych krajów UE, Polska jest, obok Niemiec, nastawiano najbardziej prounijnie. Tylko 11 proc. badanych Polaków i Niemców opowiada się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Jednocześnie, połowa mieszkańców Polski i Niemiec (odpowiednio 51% i 50%) poparłoby ogólnonarodowe referendum ws. członkostwa swojego kraju w UE.

Najbardziej eurosceptyczne kraje to z kolei Grecja i Włochy. W każdym z nich zwolennicy opuszczenia Unii stanowili po 35 proc. Względnie duży odsetek eurosceptyków stwierdzono wśród Francuzów i Szwedów (po 22 proc.), a także Holendrów (18 proc.).

Z drugiej strony, po Polsce i Niemczech najbardziej prounijnie nastawieni według badania są Hiszpanie i Węgrzy, gdzie za wyjściem z UE opowiedziało się po 13 proc. badanych.

Kto za referendum?

Jednocześnie, Hiszpanie najliczniej poparliby referendum ws. członkostwa swojego kraju w Unii (65 proc.). Taką inicjatywę poparliby również Francuzi (61 proc.), a także Grecy i Włosi (po 57 proc.). Najniższy odsetek zwolenników referendum ws. wyjścia z Unii odnotowano w Holandii (42 proc.) i na Węgrzech (44 proc.).

Badanie wykazało wzrost popularności UE wśród badanych narodów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Generalnie, najbardziej prounijni są Polacy (74 proc., wzrost o 2 pkt. proc.), Niemcy (68 proc., wzrost aż o 18 pkt. proc.), a także Węgrzy (61 proc., wzrost o 6 pkt. proc.).

Z kolei w przypadku Wielkiej Brytanii, rok po referendum ws. Brexitu, pozytywnie o UE myśli ponad połowa badanych (54 proc.). W ubiegłym roku takie osoby stanowiły 44 proc. badanych. Coraz bardziej eurosceptyczni są z kolei Grecy.

Generalnie bardziej prounijnie nastawione są osoby młode. W grupie 18-29 lat zwolennicy Brukseli stanowili średnio 73 proc. badanych. W przypadku osób powyżej 50 roku życia, takie poglądy podzielało 58 proc.

Badanie przeprowadzono w marcu i kwietniu wśród 9 935 mieszkańców Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Polacy nie chcą opuszczać UE

Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” sprzed blisko roku, “Polexit” byłby rzeczywiście mało prawdopodobny. 84 proc. Polaków było bowiem zadowolonych z członkostwa w UE, podczas gdy niezadowolonych było 15 proc.

Duże poparcie dla członkostwa odnotowano na wsiach (84 proc.), w małych i w dużych miastach (90–97 proc.). Więcej eurosceptyków było w miastach średniej wielkości, między 50 a 250 tys. mieszkańców. Zadowolenie z Unii oscylowało tam poniżej średniej krajowej i wynosi 73 proc.

Politico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply