Słynna Kresowianka odznaczona przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś Marii Eleonorze Mireckiej-Loryś Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie.

„Bardzo dziękuję Pani kapitan, że zechciała przybyć do Pałacu Prezydenckiego, żeby odebrać ten order, nie tyle ode mnie, ile od Rzeczypospolitej Polskiej”– powiedział prezydent. Zaznaczył, że odznaczenie jest zarówno dla niej, jaki i dla jej rodziny. Złożył jej również życzenia z okazji 100. rocznicy urodzin, którą obchodziła przed pięcioma dniami.

„Nigdy nie zapomniała Pani o swoich rodakach, tych, w najtrudniejszej sytuacji, a to świadczy nie tylko o wielkim sercu, ale to świadczy po prostu o wielkości człowieczeństwa, o niezwykłym patriotycznym wychowaniu, niezwykłej miłości bliźniego, niezwykłej miłości ojczyzny i wielkim patriotyzmie, czego Rzeczpospolita nigdy Pani nie zapomni” – powiedział prezydent Duda.

Maria Eleonora Loryś (Maria Mirecka-Loryś) przed wybuchem II wojny światowej była działaczką lwowskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Była komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, a także kapitanem Armii Krajowej. Po wojnie została zmuszona do emigracji, jednak aktywnie działała na rzecz Polonii. Była szczególnie zaangażowana w pomoc dla Polaków na wschodzie. Od lat aktywnie współpracuje m.in. ze Światowym Kongresem Kresowian, a także z wieloma innymi organizacjami pozarządowymi z terenu województwa podkarpackiego i Stalowej Woli.

Jej patriotyczne wychowanie i służba wolnej Polsce, najpierw w konspiracji, potem przez lata na uchodźstwie i po 1989 roku na emigracji stało się inspiracją do powstania dwóch filmów dokumentalnych „Szkic do życiorysu” i „ Nie tylko pamięć pozostała” autorstwa red. Ewy Szakalickiej.

Prezydent.pl / RIRM / Kresy.pl0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz