Dziś w Pałacu Prezydenckim odbędą się spotkania z przedstawicielami klubów sejmowych nt. projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Według nieoficjalnych informacji, prezydent przychylnie podchodzi do propozycji obywatelskiej kontroli nad sądami.

W środę prezydent Andrzej Duda odbędzie serię spotkań z przedstawicielami klubów sejmowych. Rozmowy mają dotyczyć projektowanych ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.Przypomnijmy, że pod koniec lipca prezydent Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Zapowiadając przygotowanie własnych projektów w ciągu 2 miesięcy. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, celem dzisiejszych spotkań będzie przedstawienie oczekiwań i propozycji partii w sprawie zmian w SN i KRS.

Każde ze spotkań w Pałacu Prezydenckim ma potrwać godzinę. Jako pierwsi, o godz. 13.30, na rozmowę mają przybyć przedstawiciele klubu PiS: Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, a zarazem szef klubu PiS, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, a także szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz oraz poseł Arkadiusz Mularczyk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Terlecki powiedział, że PiS zamierza przedstawić prezydentowi propozycje zbliżone do rozwiązań, które znalazły się w zawetowanych przez niego ustawach. -Zobaczymy, co wyniknie z tej rozmowy – powiedział polityk PiS, dodając, że widzi w tej sprawie „pole do manewru”.

Godzinę później w Pałacu Prezydenckim mają pojawić się przedstawiciele PO: szef klubu Sławomir Neumann, były minister sprawiedliwości Borys Budka oraz lider partii, Grzegorz Schetyna. Politycy PO liczą na to, że Duda przedstawi im główne założenia swoich propozycji. Podkreślają, że konieczna jest obrona niezależności sądów.

Na godzinę 15:30 zaproszono przedstawicieli Kukiz’15. Ugrupowanie to mają reprezentować wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka i posłowie Grzegorz Długi oraz Tomasz Rzymkowski. Zdaniem Długiego, reforma KRS i SN powinna być „początkiem, a nie jednym elementem reformy wymiaru sprawiedliwości”, a propozycje prezydenta – zgodne z konstytucją.  Poseł K’15 zaznaczył też, że reforma wymiaru sprawiedliwości powinna wprowadzać „element obywatelski, czyli tam, gdzie to możliwe – element pozakorporacyjny”.

Kukiz’15 postuluje, żeby członkowie KRS byli wybierani większością kwalifikowaną, co ma umożliwić jej „odpartyjnienie”. Mają też „kilka propozycji”, które umożliwią uniknąć „pata wewnątrz Sejmu”, gdyby nie udało się wybrać członków KRS większością kwalifikowaną.

Swoje propozycje zamierzają przedstawić Dudzie także politycy Nowoczesnej, ale ustalono jeszcze, kto będzie tę partię reprezentował. Nowoczesna chce poruszyć m.in. kwestię wysokości opłat sądowych i niezależności sądów.

Późnym popołudniem odbędzie się spotkanie z politykami PSL, w tym z liderem partii, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. PSL proponuje jawność wyboru sędziego, a także dania obywatelom możliwości opiniowania ich kandydat ów. Partia ta proponuje również wybieranie ławników w wyborach powszechnych oraz ich powszechny udział w rozprawach sądowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarły Kresy.pl, ze strony Pałacu Prezydenckiego wychodzą pozytywne sygnały względem zwiększenia czynnika obywatelskiego ws. reformy sądownictwa. Prezydent Duda ma przychylnie odnosić się do tego, by takie sprawy jak np. wybór sędziów do KRS odbywały się przy większej kontroli ze strony społecznej. Ma on także dystansować się od zbytniego podporządkowywania sędziów ministrowi sprawiedliwości.

Rmf24.pl / Kresy.pl

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz