Teraz ustawa o Sądzie Najwyższym trafi do Senatu. Za ustawą głos oddało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym zakłada stworzenie trzech nowych Izb Sądu Najwyższego, zamienia tryb powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Posłowie zatwierdzili ponad 30 poprawek PiS, które zamieniają pierwotny projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym te zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany te wzmacniają kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów.

CZYTAJ TAKŻE: Burzliwe nocne obrady Komisji Sprawiedliwości. Poprawki opozycji odrzucone

Inna z z przyjętych poprawek uwzględniających propozycje prezydenta Andrzeja Dudy wprowadza fakt, że o tym, kto spośród obecnych sędziów pozostanie w Sądzie Najwyższym po wejściu w życie nowej ustawy ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie – jak zakładał pierwotny projekt – minister sprawiedliwości.

Zgodnie ze zmienionym przepisem z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, zostają przeniesieni w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów, których pozostanie w stanie czynnym zostało zatwierdzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PO: Kara od 5 lat pozbawienia wolności dla głosujących za ustawą o SN

Jeszcze jedna z prezydenckich poprawek zakłada, że regulamin Sądu Najwyższego zostanie nadany przez prezydenta w drodze rozporządzenia. Tutaj również głowa państwa zastąpi pierwotnie obecnego w projekcie ministra sprawiedliwości.

Wydłużono również vacatio legis ustawy (czas od ogłoszeni do wejście w życie) z 14 do 30 dni.

Sejm odrzucił wszystkie z ponad 1,3 tys. poprawek zgłoszonych przez kluby opozycyjne: PO, Nowoczesną, PSL i Kukiz’15.

Informacja o przegłosowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym rozjuszyła demonstrujących przeciwko nowemu prawu przed Sejmem. Protestujący położyli się wzdłuż ogrodzenia z metalowych barierek rozstawionych jest przed Sejmem i rytmicznie bili w nie stopami.

kresy.pl / polsatnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply