Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, coraz mniej obcokrajowców podejmuje prace na Wyspach Brytyjskich, a Polacy zaczynają je opuszczać. Zaczął się brexodus – pisze gazeta.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że Wielka Brytania staje się coraz mniej atrakcyjna dla pracowników z zagranicy. Spadła liczba osób chcących tam pracować.

W czwartek brytyjscy producenci owoców ogłosili, że po raz pierwszy u progu sezonu zbiorów nie stawiła się połowa pracowników z Europy Wschodniej. Wcześniej szpitale ostrzegły, że o 90 proc. spadła liczba pielęgniarek z Polski i innych państw naszego regionu, ubiegających się o pracę w Wielkiej Brytanii.

Według cytowanego przez „Rz” Jonatahana Portesa, profesora ekonomii w londyńskim King’s College, pracowników z Polski zaczyna brakować w budownictwie, przemyśle i usługach.

Gazeta przypomina również, że zdaniem zmienił m.in. lider kampanii na rzecz Brexitu Michael Gove. W ub. roku mówił o potrzebie powstrzymania imigracji. Niedawno zaznaczył, że po Brexicie Wielka Brytania nie może odciąć się od potrzebnych jej pracowników.

W tym tygodniu Uniwersytet w Oksfordzie opublikował raport. Pokazuje on gwałtowny spadek liczby Polaków występujących o narodowy numer ubezpieczeniowy (NIN), będący warunkiem podjęcia pracy. W I kwartale 2016 roku wystąpiło o niego 40 tys. Polaków. W analogicznym okresie tego roku – tylko 26 tys. To najmniejsza liczba od czasu, gdy Polska weszła do UE.

Czy świadczy to o tym, że zaczął się brexodus? Według rzecznika Instytutu Migracji Uniwersytetu w Oksfordzie Roberta McNeila, należy założyć, że równocześnie znacznie wzrosła liczba Polaków wyjeżdżających ze Zjednoczonego Królestwa. Nie ma tu jednak na razie dokładnych danych. – A to oznacza, że liczba polskich emigrantów żyjących w Wielkiej Brytanii już zaczęła się kurczyć – mówi „Rzeczpospolitej” McNeil.

Przeczytaj: Morawiecki zachęcał Polaków z Wlk. Brytanii do powrotu do Polski – wypomniano mu ściąganie Ukraińców

Polacy chcieli zostać?

Blisko rok temu, w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS, po Brexicie ponad 40. proc. mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków chciało spróbować pozostać tam za wszelką cenę. Badania wskazywały, że chęć pozostania na Wyspach deklarowało aż 2/3 przebywających tam Polaków.

Najliczniejszą grupą, która zamierzała pozostać w Wielkiej Brytanii za wszelką cenę, były osoby starsze oraz młodzi, którzy nie przekroczyli 24 roku życia. Ponadto część Polaków z Wielkiej Brytanii zamierza wyemigrować do innych krajów Unii Europejskiej.

Szacunki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazują, że nawet ok. 400 tys. Polaków może nie kwalifikować się do stałego pobytu na Wyspach. Osoby takie będą musiały aplikować o wizę, a w przypadku odmowy otrzymają decyzję o konieczności opuszczenia kraju.

„Rzeczpospolita” / PAP / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • crova1
      crova1 :

      @jaro7 tyle tylko, że wyjechało masę specjalistów, a przyjechała masa ludzi niewykwalifikowanych. Problem leży w tym, że dla wielu specjalistów w Polsce pracy nie ma, gdyż jesteśmy dosyć zapóźnieni technologicznie i przemysłowo. Poza tym 90% Ukraińców w Polsce to nie upaińcy, chociaż pewnie jakaś cześć z nich jest podatna na zupaizowanie.