Ruch Narodowy zaprezentował ustawę zakazującą zagranicznego finansowania NGO

Ruch Narodowy chce, aby Sejm uchwalił ustawę zakazującą finansowania organizacji pozarządowych z zagranicznych pieniędzy.

Punkt pierwszy pierwszego artykułu zaprezentowanej przez Ruch Narodowy ustawy brzmi: Zakazuje się zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych.

Zaproponowana ustawa ma na celu wyeliminowanie luki prawnej, polegającej na braku uregulowania kwestii zagranicznego wpływu na polskie życie społeczne i polityczne poprzez finansowanie organizacji pozarządowych.

CZYTAJ TAKŻE: Fundacja Otwarty Dialog publikuje instrukcję na Majdan w Warszawie

Ruch Narodowy w uzasadnieniu ustawy stwierdza, że zakaz finansowania z zagranicy jest związany z rosnącą presją polityczną wywieraną przez zagraniczne lub finansowane z zagranicy organizacje pozarządowe, mająca na celu powstrzymanie reform ustrojowych i przemian kulturowych zgodnych z oczekiwaniami narodu.

Zdaniem autorów ustawy presja ta ma także na celu wymuszenie odejścia władz Polski od ochrony wartości konstytucyjnych, jakimi są w Polsce prawda i dobro, sprawiedliwość, niepodległość, dziedzictwo narodowe, rodzina i małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Ruch Narodowy podkreśla, że presja ta wywierana jest m.in. poprzez zewnętrzne finansowanie organizacji pozarządowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kamiński wnioskuje o kontrolę w Fundacji Otwarty Dialog

Członkowie Ruchu Narodowego podkreślają, że organizacje pozarządowe finansowane z zagranicy angażują się w protesty antyrządowe a także rozwój ekstremizmu politycznego, wyrażającego się w postulatach celowej destabilizacji państwa poprzez tzw. „majdan”, mający prowadzić do obalenia demokratycznie wyłonionego rządu.

W uzasadnieniu podkreślany jest również kontrast w zakresie możliwości finansowych pomiędzy wyłącznie polskimi organizacjami społecznymi, finansowanymi z darowizn polskich obywateli, […] a zagranicznymi organizacjami takimi jak np. obecne w Polsce niemieckie państwowe fundacje polityczne czy organizacje pozarządowe utrzymywane dzięki finansowaniu Open Society Foundations George’a Sorosa.

ZOBACZ TAKŻE: MSZ chce wyjaśnień od Fundacji Otwarty Dialog

Autorzy projektu wskazują, że pomimo, że w polskim prawie chroniona jest transparentność procesu stanowienia prawa, to pozbawione zabezpieczeń od zewnętrznych i niejawnych wpływów jest samo życie publiczne, […] w formie organizacji pozarządowych, przekształcającymi się na czas wyborów w komitety wyborcze i niekiedy równolegle działającymi w formie partii politycznych.

Ruch Narodowy podkreśla, że proponowany zakaz finansowania NGO z zagranicy jest zgodny z polską konstytucją, a także prawem Unii Europejskiej. Zaznaczono także, że nie tworzy on skutków dla budżetu państwa. Autorzy podkreślają, że ustawa nie narusza wolności zrzeszania się, nie ogranicza jej ani też nie ogranicza zakresu działania organizacji pozarządowych, a jedynie ustanawia niezbędne dla bezpieczeństwa państwa wymogi dotyczące źródeł ich finansowania.

Autorzy wskazują, że szczegółowe ustalenia projektu ustawy nie wyłączają całkowicie możliwości finansowania organizacji pozarządowych z zagranicy, a jedynie eliminuje możliwość ich niejawnego i niekontrolowanego finansowania. Wyłączone z ustawy zostałyby te projekty, które wynikają z podjętych już przez Polskę umów międzynarodowych.

kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply