Zdaniem Jurija Krupnowa, eksperta ds. demografii, migracji i rozwoju regionalnego, przeniesienie rosyjskiej stolicy za Ural miałoby zapobiec utracie przez władze kontroli nad odległymi obszarami państwa.

Jak podaje gazeta.ru, inicjatywa ta jest częścią projektu „Doktryny odmoskwiczenia” Rosji, opracowanej przez Krupnowa. Jest on szefem rady nadzorczej Instytutu Demografii, Migracji i Rozwoju Regionalnego. Pomysł miał zostać przedstawiony prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi.

Zdaniem Krupnowa, Rosja stała się „hiper-zcentralizowana”. Zaznacza, że rejon Moskwy absorbuje blisko jedną piątką całej rosyjskiej populacji. Ekspert podkreśla też, że wysiłki na rzecz rozwoju narodowego koncentrują się na 15-25 mega-miastach, w których koncentruje się „ponad połowa” mieszkańców Rosji.

Krupnow ostrzega, że przez migrację wewnętrzną Rosja może stracić swoją „przewagę geopolityczną” i suwerenność nad odległymi terytoriami, położonymi z dala od dużych miast.

-Rosjanie zmuszeni do gromadzenia się w wąskich, ograniczonych punktowych strefach, będą dalej tracili impuls kreatywnego życia – mówi ekspert. – Nie będą chcieli powiększać swoich rodzin, uciekając od globalnej plagi niskiej dzietności i wymierania.

Stolica za Ural

Jako rozwiązanie, Krupnow proponuje przeniesienie stolicy Federacji Rosyjskiej z Moskwy za Ural. Nie precyzuje jednak dokąd. Uważa również, że pokrycie rosyjskiego terytorium siecią połączeń lotniczych, a także przywrócenie żeglowności rzek pomoże połączyć małe miasta na obszarze kraju.

Demograf uważa również, że priorytet rozwojowy powinien dotyczyć rosyjskiego Dalekiego Wschodu, a także Syberii. Według niego należy przestać koncentrować się ekonomicznie na rejonie moskiewskim. Postuluje również odejście od wielkomiejskiej urbanizacji na rzecz niskiej, krajobrazowej zabudowy, by zagospodarować wielkie przestrzenie. Uważa, że każda wielodzietna rodzina powinna otrzymywać od państwa ziemię na własność, o powierzchni nie mniejszej niż 30 hektarów i wraz z całą niezbędną infrastrukturą. M.in. po to, by Rosjanie mogli posiadać również własną ziemię. Wszystko to, zdaniem Krupnowa,  miałoby się przyczynić do wzrostu demograficznego Rosji.

Przeczytaj: Ponad połowa małżeństw w Rosji kończy się rozwodem

Gazeta.ru / rt.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply