Przegłosowana w Dumie ustawa zmienia status prawny przemocy fizycznej członków rodziny z przestępstwa na wykroczenie administracyjne.

W Dumie za ustawą opowiedziało się 368 posłów, przy jednym głosował przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Nowe prawo stanowi, że przypadki przemocy fizycznej w rodzinie, które do tej pory były przestępstwem ściganym z urzędu, będą kwalifikowane jako wykroczenie, za które grozi kara grzywny, prace społeczne lub krótki pobyt w więzieniu. Jednak jeżeli w danym roku dojdzie do kolejnej napaści fizycznej, będzie ona traktowana jak przestępstwo.

Projekt ustawy napisała Jelena Mizulina, konserwatywna polityk, która wcześniej była autorką ustawy zabraniającej rozpowszechniania „gejowskiej propagandy”. Mizulina tłumaczyła, że jest zrównanie przemocy domowej z przypadkami czynnej napaści wobec osób trzecich. W 2016 Rosja dekryminalizowała czynną napaść, które nie spowodowała uszkodzeń ciała.

Podczas dyskusji nad projektem w Dumie jego autorka stwierdziła: W rosyjskiej kulturze rodzicie budują swój autorytet w oczach dziecka z pozycji siły. Prawo powinno stać na straży tej tradycji. Jeśli dacie klapsa swojemu szalejącemu maluchowi może się skończyć na dwóch latach więzienia. Natomiast jeśli sąsiad pobije wasze dziecko, sprawa zakończy się postępowaniem administracyjnym.

kresy.pl / onet.pl / znak.com / amic.ru0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz