„Kommiersant” informuje, że rosyjski koncern gazowy zakupił 6 marca nowe moce przesyłowe w Niemczech, Czechach i na Słowacji, które mają posłużyć do obsługi drugiej nitki gazociągu.

Według źródeł rosyjskiej gazety, spółka Gazprom Eksport na aukcji na platformie PRISMA wykupiła moce przesyłowe na 58 mld metrów sześciennych gazu rocznie w punkcie wejścia do niemieckiego systemu gazociągów w miejscowości Vierow oraz 45 mld metrów sześciennych w punkcie wyjścia z sieci gazociągów do Czech. Zarezerwowane przepustowości dotyczą w większości terminów od 1 października 2019 roku do 2039 roku.

Czytaj również: Putin: Nord Stream 2 zostanie urzeczywistniony – mimo protestów Polski

Zdaniem „Kommiersanta”, główna część gazu z Nord Stream 2 będzie dostarczana przez planowany gazociąg EUGAL (równoległy do OPALu) do Czech i dalej na Słowację. Na Słowacji Gazprom może wykorzystać istniejącą tam infrastrukturę do dostaw gazu do Austrii, a w dalszej kolejności także na północ Włoch oraz na Węgry.

Planowany gazociąg EUGAL to lądowa przedłużenie Nord Stream 2, mająca przebiegać wzdłuż granicy z Polską: od Bałtyku do niemiecko-czeskiej granicy w Saksonii. Gazociąg ma biec równolegle do istniejącego gazociągu OPAL, głównej lądowej odnogi Nord Streamu.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle gazociągu Nord Stream. Magistrala ma się składać z dwóch nitek o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Budowa ma się zakończyć pod koniec 2019 roku.

Budowie sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. Zdaniem władz w Warszawie inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej i powoduje zwiększenie uzależnienia od rosyjskiego surowca.

kresy.pl/ gazetaprawna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply