Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos ogłosiła poszukiwanie kosmonautów mających wziąć udział w misji.

Roscosmos szuka od sześciu do ośmu osób z wszykoleniem w dziedzinie inżynierii lub lotnictwa lub takich którzy mają już doświadczenie w przemyśle kosmicznym. Wszyscy potencjalni kandydaci mają przejść kilkoetapowe specjalne testy psychologiczne, sprawnościowe i medyczne. Wyłoniona w procesie selekcji ósemka zostanie poddana intensywnemu szkoleniu. Czwórka najlepszych ma zostać pilotami budowanego rosyjskiego statku kosmicznego następnej generacji „Federacja”. Poszukiwani kanydaci muszą mieć mniej niż 35 lat, od 150 do 190 cm wzrostu i ważyć mniej niż 90 kilogramów.

Siergiej Krikalyow, dyrektor agencji ds. misji załogowych oświadczył, że Roscosmos nie będzie dykryminował z uwagi na kolor skóry lub płeć. Roscosmos będzie zbierał aplikacje kandydatów przez najbliższe cztery miesiące.

Rosja dyponuje obecnie 30 kosmonautami, z których 14 nie było jeszcze w kosmosie. Najstarszy liczy 58 lat, najmłodszy 31.

W planach agencji załogowy lot na Księżyc nie odbędzie się przed 2031 rokiem, ale testowy lot załogowy z nowego kosmodromu odbędzie się już w 2023.

kresy.pl / onet.pl / theguardian.com / tass.ru / roscosmos.ru0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz