Pielgrzymi modlili się za pomordowanych Kresowian a także za Polaków wciąż żyjących na ziemiach kresowych.

Wczoraj na Jasnej Górze kilkaset osób wzięło udział w 23. Pielgrzymce Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa. Światowy Kongres Kresowian jak co roku zorganizował tam Światowy Zjazd Kresowian. Pielgrzymi modlili się za ofiary ludobójstwa na Kresach a także za Polaków wciąż żyjących na ziemiach kresowych.Mszy świętej dla pielgrzymów przewodniczył ks. Grzegorz Draus z Lwowa a homilię wygłosił duszpasterz Kresowian ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Modlimy się tak za tych, którzy zginęli za ojczyznę, ale także za tych naszych rodaków, którzy nadal mieszkają na Kresach Wschodnich, oni nie są Polonią, bo oni nie są emigrantami, to Rzeczpospolita od nich wyemigrowała. Oni tam bardzo często są przedmurzem obrządku rzymskokatolickiego i polskości. Pamiętamy o nich zawsze, szczególnie w czasie dzisiejszej uroczystości – mówił podczas kazania ks. Isakowicz-Zaleski.

W homilii duszpasterz Kresowian wspominał niechęć, z jaką III RP traktowała zabiegi o upamiętnienie banderowskiego ludobójstwa.

Dopiero w zeszłym roku – mówił dalej ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – w wyniku działań Rodzin Kresowych, które od wielu, wielu lat o to się upominały, najpierw Senat Rzeczypospolitej potrafił przyjąć uchwałę nazywającą ludobójstwo ludobójstwem, oddającą cześć tym sprawiedliwym Ukraińcom, którzy ratowali Polaków. Naciskały ambasady obcych państw, żeby nie przyjąć tej uchwały, to też paradoks, że Polska musi się liczyć z ambasadorem obcego państwa, czy wolno pamiętać o rodakach czy nie, a mieliśmy być państwem niepodległym całkowicie. I pomimo tych nacisków dwóch ambasad, w końcu Sejm wzorem Senatu, również przyjął tę uchwałę. I w ostatnim akapicie tej uchwały oddał szacunek Rodzinom Kresowym i wszystkim tym, którzy przez 70 lat upominali się o pamięć – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski dodając, że Kresowianie czekają na ustawę o zakazie gloryfikacji banderyzmu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ksiądz Grzegorz Draus zabierze z Jasnej Góry do Lwowa przedwojenną dachówkę wyprodukowaną w Fabryce Dachówek w Kołomyi, którą poświęcono podczas uroczystości. Dachówka zostanie wykorzystana do budowy kościoła pw. św. Jana Pawła II, w którym ks. Draus jest proboszczem.

Podczas Forum Kresowego z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, partii politycznych oraz delegatów organizacji kresowych z kraju i ze świata, które odbyło się w ramach Pielgrzymki, dyskutowano m.in. o sposobach na zachowanie narodowej pamięci o Kresach, zainteresowanie większej liczby ludzi młodych tematyką kresową oraz zmianę polityki wschodniej polskiego państwa. Zastanawiano się, jak władza państwowa powinna reagować na zjawiska zakłamywania historii, szczególnie II wojny światowej oraz troszczyć się o upamiętnianie miejsc polskiej martyrologii na Kresach i pomagać Polakom na Wschodzie.

CZYTAJ TAKŻE: Kresowianie na Jasnej Górze: wołamy o prawdę i pamięć [+FOTO]

Kresy.pl / jasnagora.com

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz