PrywatBank należący do oligarchów Ihora Kołomojskiego i Hennadija Boholubowa został w grudniu 2016 roku znacjonalizowany z powodu niewypłacalności.

Prokuratura Generalna Ukrainy prowadzi śledztwo w sprawie niezgodnego z prawem udzielenia przez ukraiński PrywatBank kredytów o wartości dziesiątków miliardów hrywien. – ujawnił dzisiaj na briefingu prokurator generalny Jurij Łucenko.

Łucenko potwierdził wcześniejszą wypowiedź prezesa PrywatBanku Ołeksandra Szłapaka, który powiedział, że prokuratura generalna wszczęła kilka różnych postępowań w sprawie doprowadzenia banku do bankructwa. Śledztwo dotyczy lat od 2008 do 2016, z naciskiem na wydarzenia z grudnia ubiegłego roku.

W tym momencie śledztwo GPU [prokuratura generalna – red.] koncentruje się na jednym z postępowań dotyczącym udzielenia dwóm strukturom kredytów o wartości dziesiątków miliardów hrywien, przy czym tych kredytów nie można było udzielić, ponieważ struktury te były uznane przez bank centralny za powiązane z beneficjentami PrywatBanku. – powiedział Łucenko.

Obecnie prokuratura przeprowadza przesłuchania pracowników komitetu kredytowego oraz pracowników Narodowego Banku Ukrainy, którzy odpowiadali za kontrolę działań PrywatBanku. Śledczy zamówili także kompleksowy audyt finansowy PrywatBanku. Prokurator generalny wierzy, że działania te dadzą podstawy do stawiania konkretnych zarzutów. Do tej pory nie podano nazwisk osób ani nazw firm objętych śledztwem GPU.

PrywatBank, największy ukraiński bank komercyjny należący do oligarchów Ihora Kołomojskiego i Hennadija Boholubowa, został znacjonalizowany w grudniu 2016 roku z powodu problemów z płynnością finansową. Pojawiły się wówczas głosy, że jest to efekt cichego układu pomiędzy Kołomojskim a prezydentem Poroszenką. Jednak w czerwcu br. Kołomojski zaskarżył w sądzie decyzję o uznaniu Prywatbanku za niewypłacalny i jego nacjonalizację. W odpowiedzi władze zareagowały wszczęciem postępowań dotyczących niegospodarności w banku.

Kresy.pl / Ekonomiczna Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply