Trwa 23. Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie

Wczoraj w Mrągowie rozpoczął się coroczny Festiwal Kultury Kresowej. Impreza jest organizowana od 1995 roku.

Festiwal jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.W tym roku gośćmi festiwalu są zespół taneczno-śpiewaczy „Polska Nuta” z Odessy, zespół taneczno-śpiewaczy „Podolski kwiat” oraz zespół wokalny „Podolskie świderki” (oba zespoły z Koziatyna na Ukrainie), Kwiaty Bukowiny, kapela „Lwowska Fala” ze Lwowa. Z Białorusi na festiwal przyjechały taneczny zespół „Słoneczko” oraz wokalny zespół młodzieżowo – estradowy „Wszystko w porządku” (oba działają przy Domu Polskim w Borysowie), kapela „Jednym głosem” z Mińska, Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Raduńskie słowiki” pochodzący z Radunia i polski zespół ludowy „Kresowiacy” z Lidy. Gośćmi z Litwy są Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia”, Kapela Suderwianie, Kapela Wesołe Wilno z Mickun, Trio Hanki.

W piątek gośćmi Wieczoru Poezji byli Sonia Charenko z Odessy, Janina Grigorowicz z Brześcia i Grzegorz Igor Dalkiewicz z Grodna. Prace malarskie i rękodzielnicze prezentują Mieczysław Maławski (Lwów), Władysław Maławski (Lwów), Aleksander Bołdakow (Białoruś), Walentyna Szoba (Białoruś), Henryka Strzałkowska /koronkarstwo/ i Eugeniusz Błudow /wyroby ze słomy/.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dzisiaj o godz. 19. w amfiteatrze nad Jeziorem Czos odbędzie się koncert galowy Festiwalu.

W programie na jutro, 6 sierpnia 2017 przewidziano:

godz. 10.30 Uroczysta msza święta z udziałem poetów i zespołów kresowych. Kościół świętego Wojciecha

godz. 11.30 – 15.30 Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze. Plac Unii Europejskiej

godz. 15.30 – 16.30 Korowód ulicami miasta
(od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II, ul. Królewiecką do UM i promenadą do Amfiteatru nad jeziorem Czos.)

godz. 16.30 KONCERT – Uroczyste zamkniecie 23. Festiwalu Kultury Kresowej, Amfiteatr nad Jeziorem Czos

Ponadto w programie imprezy znajdują się:
Wystawa historyczna „150. Rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego” – Ryszarda Bitowta
Wystawa fotograficzna „22 lata Festiwalu Kultury Kresowej” – Jerzego Karpowicza
Wystawa plakatu festiwalowego – Piotra Dondajewskiego, Centrum Kultury i Turystyki

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Woodstocku. Zespół oskarża Owsiaka o fizyczną agresję

Kresy.pl / it.mragowo.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz