Litwa i Ukraina sprzeciwiły się projektowi nowych polskich paszportów z wizerunkami budowli na Kresach. Poseł Robert Winnicki wystosuje interpelację w tej sprawie.

Szef Ruchu Narodowego Robert Winnicki złoży w Sejmie interpelację w sprawie litewskich i ukraińskich protestów dotyczących umieszczenia w nowo projektowanym polskim paszporcie wizerunków Ostrej Bramy w Wilnie i Cmentarza Obrońców Lwowa.

Przypomnijmy, że z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości MSWiA planuje wydanie nowego wzoru polskiego paszportu. Na jego stronach wizowych znajdą się wizerunki 19 postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych z walką Polaków o niepodległość w 1918 roku. Według MSWiA jednym ze stałych elementów ma być wizerunek kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Ponadto internauci w głosowaniu mogą wybrać 6 z 13 innych propozycji. Wśród nich jest wizerunek Ostrej Bramy w Wilnie. Głosowanie na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl trwa do 10. września br.; obecnie propozycja Ostrej Bramy zdecydowanie prowadzi z ponad 57 tys. głosów.

Na pomysł umieszczenia w projekcie paszportu kresowych motywów zareagowały już władze Litwy i ambasador Ukrainy. We wtorek litewski MSZ wezwał do siebie zastępcę ambasadora Grzegorza Poznańskiego (to w tej chwili najwyższy rangą dyplomata na Litwie) w celu złożenia wyjaśnień. W tej kwestii wypowiedział się także ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacja, analizujemy materiały, konsultujemy się z Litwinami, będziemy odpowiednio reagować – powiedział dyplomata dziennikarzom Wirtualnej Polski.

Portal Kresy.pl otrzymał treść interpelacji posła Winnickiego. Poniżej zamieszczamy jej treść.

Szanowny Panie Ministrze,

na stulecie odzyskania Niepodległości w roku 2018 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje nowy format paszportu, na stronach którego znaleźć się mają między innymi wizerunek kaplicy Cmentarza Obrońców Lwowa oraz Ostrej Bramy w Wilnie. W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow, sowieckiej agresji na Polskę oraz porozumień jałtańskich Lwów i Wilno znalazły się w granicach ZSRS a następnie państw: ukraińskiego i litewskiego, w związku z czym przypominanie o polskim dziedzictwie w tych ośrodkach budzi sprzeciw Republiki Litewskiej i Ukrainy.

Niemniej wygląd paszportów obywateli RP leży w wyłącznej kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie:

Czy wizerunki kaplicy z Cmentarza Obrońców Lwowa oraz Ostrej Bramy w Wilnie znajdą się w polskich paszportach?

Z poważaniem,
Robert Winnicki,
Poseł na Sejm RP

KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply