Kontrowersje wokół projektu ustawy o Sądzie Najwyższym

Coraz więcej głosów krytyki wobec poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Kontrowersje i zarzuty o niekonstytucyjność.

W środę, 12 lipca posłowie PiS przedstawili projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on ogromne zmiany w funkcjonowaniu tej instytucji. Największe kontrowersje budzi zapis mówiący, że po wejściu ustawy w życie, wszyscy sędziowie SN przejdą w stan spoczynku. Na stanowiskach zostaną wyłącznie ci, których wskaże minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przeciw projektowi coraz głośniej wypowiada się nie tylko opozycja, ale również środowisko sędziowskie, które zarzuca PiS chęć wprowadzenia niekonstytucyjnych zmian i złamanie złotej zasady trójpodziału władzy.

I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf zabrała głos w sprawie projektu. Jak stwierdziła, liczyła się ze zmianami, ale propozycja PiS daleko wykracza po za jej przewidywania. Według niej, partii rządzącej chodzi przede wszystkim o obsadzenie SN swoimi ludźmi, a do tego niezbędne jest podporządkowanie tej instytucji ministrowi sprawiedliwości. Profesor Ewa Łętowska, która zasiadała w Trybunale Konstytucyjnym stwierdziła, że projekt jest niekonstytucyjny, ponieważ uderza w art. 10 Konstytucji, który mówi o podziale i równowadze wszystkich trzech władz. Łętowska oświadczyła również, że pomysł PiS właściwie likwiduje SN. Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich, Krystian Markiewicz powiedział – Mówiąc krótko, kończymy z demokratycznym państwem prawnym. Sędzia wezwał do obrony instytucji Sądu Najwyższego. Obawia się on, że nowa ustawa doprowadzi do całkowitego podporządkowania władzy sądowniczej rządowi.

Ustawy broni poseł Marcin Horała z PiS. Jak twierdzi, nowy projekt ma za zadanie zakończenie procesu reformy sądownictwa w Polsce. Dzięki wprowadzonym zmianom w kraju znów zacznie obowiązywać trójpodział władzy. Horała zarzuca środowisku sędziowskiemu zbyt mało energiczne i zdecydowane reagowanie w wypadkach, kiedy sędziowie dopuszczali się przestępstw lub działali na szkodę państwa. Według posła, postępowania dyscyplinarne toczyły się za długo a ich efektem były najczęściej mało zadowalające.

ZOBACZ TAKŻE: PiS szykuje rewolucyjne zmiany w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego

Oprócz sędziów przeciw ustawie wypowiadają się głównie przedstawicieli partii opozycyjnych i część mediów. Należy dodać, że PiS przegłosował wczoraj w Sejmie ustawę o KRS oraz o ustroju sądów powszechnych, które zmieniają zasady funkcjonowania tych instytucji. Zwiększają również zakres uprawnień ministra sprawiedliwość.

PAP/Kresy.pl/Gazeta Prawna

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply