Ruch polityczno-wojskowy Hamas zgadza się na warunki zaproponowane przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.

Od ponad dekady wśród Palestyńczyków trwa faktyczny rozłam. Kontrolowane przez Fatah władz Autonomii Palestyńskiej kontrolują w zasadzie wyłącznie Zachodni Brzeg Jordanu. Strefa Gazy pozostaje domeną Hamasu. W nocy organizacja ta opublikowała oświadczenie, w którym “odpowiadając na wspaniałomyślne wysiłki Egiptu, które odzwierciedlają wolę Egiptu zakończenia rozłamu i osiągnięcia narodowego pojednania, bazując na naszej woli osiągnięcia jedności narodowej” zaproponowano rozpisanie nowych ogólnopalestyńskich wyborów parlamentarnych.

Hamas wyraźnie ustępuje przed żądaniami oficjalnych palestyńskich władz z Mahmudem Abbasem na czele, godząc się na jego warunki. Ruch zadeklarował rozwiązanie swoich struktur administracyjnych zarządzających Strefą Gazy i zaprosił do niej przedstawicieli aparatu administracyjnego Abbasa. Ugoda jest niespodziewanie szybkim efektem mediacji egipskiej. W Egipcie w zeszłym tygodniu zainicjowano dwustronną grupę negocjacyjną, w której przedstawiciele dwóch skonfliktowanych frakcji palestyńskich mają wypracować porozumienie. Nie ma wątpliwości, że czynnikiem zmiękczającym stanowisko Hamasu była faktyczna blokada Stefy Gazy prowadzona nie tylko przez Izrael ale właśnie także przez Egipt. Doprowadziło to do poważnych problemów gospodarczych i socjalnych w Strefie, nawet w zakresie tak podstawowych usług jak dostawy energii elektrycznej. Izrael zmniejszył w tym roku dostawy energii na prośbę samego Abbasa.

Ruch polityczno-wojskowy Islamski Ruch Oporu – Hamas (który to akronim można przetłumaczyć jako “Zapał”) powstał w 1987 r. łącząc program islamistyczny z palestyńskim nacjonalizmem. Jego bezkompromisowa postawa spowodowała, że szybko stał się poważną konkurencją polityczną dla Fatahu Jasera Arafata i kontrolowanej prze niego Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W 2006 r., zadał upokarzającą klęskę dotychczas niepodzielnie reprezentującemu Palestyńczyków Fatahowi  w wyborach do parlamentu Autnomii. Już pod koniec tego roku Fatah i jego przywódca Mahmud Abbas dokonali swoistego zamachu stanu przeciw Hamasowi, obalając jego władze w centralnych instytucjach Autonomii. Hamas zmonopolizował jednak władzę w palestyńskiej esklawie, Strefie Gazy, gdzie cieszy się dużym poparciem społecznym. W praktyce zatem Hanijja rządził tylko tam, choć parlament Autonomii, wbrew władzom wykonawczym kontrolowanym przez Fatah, uznawał go za palestyńskiego premiera aż do czasu pojednania obu stronnictw w 2014 roku, jednak porozumienie szybko upadło.

W latach 2015-2016 trwały tajne rozmowy między reprezentantami obu frakcji w Katarze. Monarchia ta była zresztą wyraźnym sojusznikiem Hamasu, wspierającym jego władze w Strefie Gazy politycznie ale też gospodarczo. W związku z ogólnym osłabieniem pozycji Kataru, inicjatywę mediacyjną przechwycił Egipt, który ma też znacznie większe możliwości nacisku na Hamas. Sam ruch dokonał już w maju rewolucji programowej de facto uznając istnienie Izraela.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply