Białoruski portal zamieszcza nagranie wykonane przez jednego z czytelników, które ma ilustrować przerzut rosyjskich żołnierzy do tego kraju.

Portal ex-press.by zamieścił nagranie wideo nadesłane do redakcji przez jednego z czytelników. Widać na nim sześć ciężarówek wojskowych Ural wjeżdżających na teren 72 Centrum Ćwiczebnego Sił Zbrojnych Republiki Białoruś w Borysowie. Na nagraniu nie można tego zauważyć, ale według portalu samochody ciężarowe miały rosyjskie tablice rejestracyjnej. Kolumna miała liczyć łącznie kilkadziesiąt samochodów i być pilotowana przez wozy białoruskiej milicji drogowej (GAI).Ciężarówki wiozły najprawdopodobniej rosyjskich żołnierzy w związku z mającymi się odbyć we wrześniu białorusko-rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad-2017. Manewry odbędą się na Białorusi na sześciu poligonach: Lepelski, Borysowski, Łoswido, Osipowiczskij, Rużanskij, Domanowskij, a także w pobliżu miejscowości Dretuń. W manewrach, w tym logistycznych do nich przygotowaniach, weźmie udział ogółem 12,7 tys. żołnierzy obu armii, z tego 10,2 tys. faktycznie znajdzie na terytorium Białorusi. Wśród tej drugiej grupy 7,2 tys. stanowić będą żołnierze armii białoruskiej. Żołnierze wykorzystają w trakcie swoich ćwiczeń 680 jednostek sprzętu bojowego.

Już 24 lipca białoruskie Ministerstwo Obrony przyznało, że na terytorium państwa przybyły już rosyjskie oddziały zabezpieczenia matariałowo-technicznego. Już 21-25 sierpnia mają odbyć się ćwiczenia struktur dowodzenia właśnie jednostkami i oddziałami zabezpieczenia tyłów i zabezpieczenia materiałowo-technicznego.

ex-press.by/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz