Tajwan, a oficjalnie Republika Chińska na tej wyspie, będzie pierwszym państwem w Azji, które nada związkom homoseksualistów rangę małżeństwa.

Sąd konstytucyjny Tajwanu wydał w środę orzeczenie stanowiące, że pary osób homoseksualnych mają prawo do zawierania małżeństw, takich samych jak zawierają osoby heteroseksualne. W ten sposób sąd ugiął się przed żądaniami dewiantów ogłoszonymi na październikowej paradzie homoseksualistów w stolicy wyspy, Tajpej.  Coroczne parady LGBT na Tajwanie są największymi tego typu marszami w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Sąd konstytucyjny Tajwanu uznał, że obecne uregulowania, zezwalające na zawieranie małżeństw wyłącznie osobom różnych płci, naruszają konstytucyjne przepisy określające “wolność ludzi do zawierania małżeństw” i “prawo ludzi do równości”. “Jeśli w ciągu tych dwóch lat odpowiednie przepisy nie zostaną zmienione, ani wprowadzone w życie, dwie osoby tej samej płci, które zamierzają stworzyć wspomniany stały związek, będą mogły go zarejestrować” – orzekł sąd. Zmiany prawa najprawdopodobniej szybko nastąpią bowiem za uznaniem związków homoseksualistów za małżeństwa opowiada się rządząca na Tajwanie od maja zeszłego roku Demokrytczna Partia Postępowa i wywodząca się z niej prezydent Tsai Ing-wen. “Swoboda zawarcia małżeństwa przez dwie osoby tej samej płci (…) będzie stanowić wraz z małżeństwem przeciwnej płci wspólną podstawę dla stabilnego społeczeństwa” – stwierdził sąd konstytucyjny.

Inaczej niż w konserwatywnej obyczajowo Chińskiej Republice Ludowej, na Tajwanie homoseksualiści są bardzo widoczni. W Tajpej działa bardzo wiele przeznaczonych dla nich klubów i barów a częściowo uznawana państwowość jest oceniana jako najbardziej liberalna w Azji pod tym względem. Jak do tej pory możliwość przyznania homoseksualnym związkom statusu małżeństwa blokowała zorientowana na współpracę z Pekinem, rządząca na Tajwanie w latach 2008-2016 Chińska Partia Narodowa – Kuomintang. Jednak w maju tego roku wybory parlamentarne i prezydenckie wygrała Demokratyczna Partia Postępowa, która w polityce zagranicznej konfrontuje się z Pekinem, a w polityce obyczajowej stawia na liberalizm.

Funkcjonująca na Tajwanie, uznawana przez niektóre państwa świata, Republika Chińska, jest efektem ucieczki na wyspę obozu politycznego i resztek armii Czang Kaj-szeka w 1949 roku, po przegranej wojnie domowej z oddziałami Komunistycznej Partii Chin. Dawny przywódca Chin zorganizował tam swoje struktury państwowe, pretendujące do reprezentowania całego narodu chińskiego. ONZ i większość państw świata przeniosła jednak swoje uznanie na Chińską Republikę Ludową, która rozpatruje Tajwan jako zbuntowaną prowincję.

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply