Powodem wysłania dodatkowych sił NATO są działania zbrojne talibów, z którymi nie radzi sobie miejscowy rząd.

Wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO, że już 15 państw obiecało wysłanie dodatkowych sił do Afganistanu. Stoltenberg spodziewa się, że wkrótce takie decyzje podejmą kolejne kraje. Jest to reakcja na głosy płynące z dowództwa NATO o tym, iż w ogarniętym wojną z talibami kraju potrzeba dodatkowo co najmniej 3 tys. żołnierzy NATO.

W chwili obecnej na terenie Afganistanu znajduje się około 13,5 tys. żołnierzy NATO. Operacja wojskowa NATO w Afganistanie zakończyła się w 2014 roku, od tego czasu sojusz jest zaangażowany tam w misję niebojową „Resolute Support”, obejmującą wsparcie, szkolenie i doradztwo sił bezpieczeństwa tego kraju.

Przypomnijmy, że w połowie czerwca źródła w waszyngtońskiej administracji poinformowały, że Pentagon wkrótce ma wysłać „prawie 4 tys.” żołnierzy do Afganistanu. Decyzję tę prezydent Donald Trump pozostawił sekretarzowi obrony Jamesowi Mattisowi. Oddelegowanie spraw afgańskich sekretarzowi obrony przez prezydenta Trumpa oznacza, że proces wysłania wojsk zostanie przyspieszony, gdyż Mattis od jakiegoś czasu był zwolennikiem wysłania większej ilości oddziałów amerykańskich, aby walczyć z talibami. Dodatkowi żołnierze dołączą do stacjonujących w Afganistanie oddziałów amerykańskich, których liczba obecnie wynosi 8 tysięcy.

Niedawno, w Bratysławie, prezydent Andrzej Duda oznajmił, że także Polska jest gotowa na zwiększenie swojej obecności militarnej w Afganistanie i w Iraku. – To jest nasz wkład w budowę sfery bezpieczeństwa i pokoju. Gdy będzie wspólna decyzja państw NATO, my jesteśmy gotowi tę swoją kontrybucję zwiększyć – podkreślił Duda.

Również litewskie Ministerstwo Ochrony Kraju poinformowało o wysłaniu do Afganistanu siedmiu dodatkowych żołnierzy  z Modułu Łączności i Systemów Informacyjnych. Jesienią dołączą oni do 21 Litwinów, którzy obecnie przebywają w tym kraju. Litewscy resort obrony rozważa dalsze zwiększenie swojego kontyngentu. Zgodnie z decyzją litewskiego Sejmu może to być maksymalnie 50 żołnierzy.

Wielka Brytania ogłosiła, że wyśle do Afganistanu maksymalnie 100 dodatkowych żołnierzy.

Decyzji o zwiększeniu kontyngentu NATO spodziewano się od dłuższego czasu. Przez ostatnie miesiące sytuacja w Afganistanie znacząco się pogorszyła – działania zbrojne talibów przybierają wciąż na siły. Amerykańskie źródła wojskowe donoszą, że w ciągu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku Talibowie zamordowali 6785 policjantów i żołnierzy. Aktualnie talibowie rozpoczęli działania w dużych miastach. Zwiększyły się także w ciągu ostatniego roku wpływy dżihadystycznego tzw. Państwa Islamskiego. Rząd Afganistanu utrzymuje obecnie kontroluje jedynie nad 60 procent terytorium swojego kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Afganistan: strzelanina w bazie wojskowej USA. Są zabici i ranni

Kresy.pl / NBC News / l24.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply