„Przeminęło z wiatrem” to klasyka amerykańskiego filmu. Kino Orpheum Theatre w Memphis zrezygnowało z jego wyświetlania, gdyż zarzucono mu rasizm.

Kierownictwo kina Orpheum Theatre w Memphis w amerykańskim stanie Tennessee ogłosiło w ubiegły piątek, że zaprzestaje wyświetlania filmu „Przeminęło z wiatrem”. Oznacza to zerwanie przez kino z 34-letnią tradycją pokazywania tego kultowego filmu z 1939 roku podczas sezonu letniego.Kino argumentuje swoją decyzję „niestosowną” [oryg: insensitive] zawartością filmu pod względem rasowym.

Ostatni pokaz „Przeminęło z wiatrem”w Orpheum Theatre odbył się 11. sierpnia br., kilka godzin przed starciami alternatywnej prawicy z lewicowymi kontrmanifestantami w Charlottesville. Jak oświadczył Brett Batterson, kierownik kina, pokaz wywołał falę krytycznych komentarzy ze strony „lokalnej społeczności”. W związku z tym postanowiono zakończyć wyświetlanie filmu.

Ostatni pokaz „Przeminęło z wiatrem” w Orpheum 11. sierpnia 2017 wywołał wiele komentarzy. Orpheum starannie przyjrzało się im… Jako organizacja, której misją jest „bawić, wychowywać i oświecać społeczność, której służy”, Orpheum nie może pokazywać filmu, który jest niestosowny dla szerokiej części lokalnej populacji.” – oświadczył Batterson.

Jednocześnie Batterson zaprzeczył, że odwołanie pokazów ma bezpośredni związek z wydarzeniami z Charlottesville. Według niego krytyka pokazów pojawiała się co roku a tegoroczne wydarzenia jedynie uświadomiły kierownictwu wagę sprawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w Charlottesville w stanie Wirginia konflikt tlił się od miesięcy. Powodem była decyzja liberalnych władz miasta ws. usunięcia pomnika gen. Roberta E. Lee, dowódcy Armii Północnej Wirginii i sił Konfederacji, bohatera wojny secesyjnej i amerykańskiego Południa. Rządzący Demokraci zadecydowali o usunięciu pomnika, stojącego w mieście i w parku im. Lee od 100 lat. W nocy z 11 na 12. sierpnia zwolennicy alternatywnej prawicy i przeciwnicy działań władz zorganizowali w Charlottesville wiec i marsz pod hasłem „Zjednoczyć prawicę”. Później policja usunęła nielegalną kontrdemonstrację lewicy. Rankiem, gdy demonstranci wrócili na ulice Charlottesville i do Parku Lee, naprzeciw wyszli im kontrmanifestańci – aktywiści środowisk lewicowych i lewackich (m.in. Antifa), a także członkowie szowinistycznego i rasistowskiego ruchu czarnych Amerykanów Black Lives Matter. Doszło do starć z udziałem kilkuset osób. Co najmniej kilka osób odniosło obrażenia. Później w grupę kontrmanifestantów wjechał rozpędzony samochód. W wyniku tego zginęła 35-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu, a 19 osób zostało rannych. Zdaniem lewicowych aktywistów, 20-letni kierowca z Ohio celowo wjechał w demonstrantów. Został aresztowany, postawiono mu zarzut morderstwa drugiego stopnia.

„Przeminęło z wiatrem” z 1939 roku uznawany jest za klasykę hollywoodzkiego kina melodramatycznego. Wpływy z biletów wyniosły 400 mln dolarów, co przy uwzględnieniu inflacji uczyniłoby go najbardziej kasowym filmem wszech czasów. Akcja filmu odbywa się podczas wojny secesyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: USA: sprofanowano pomnik na cmentarzu żołnierzy Konfederacji [+FOTO]

Kresy.pl / vulture.com

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Sun Escobar
    Sun Escobar :

    Musi być następna wojna światowa, żeby wróciło wszystko na właściwe tory, żeby lewackie organizacje znowu były uważane za terrorystyczne, przestępcze. Antifa, czyli jak siebie nazywają antyfaszyści, jest chyba najbardziej faszystowską organizacją jaką do tej pory powstała, to zorganizowana, globalna grupa przestępcza, z oddziałami we wszystkich tzw. zachodnich krajach. Działają w niej eędziowie, prokuratorzy, policja, rządy.