Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła jednogłośnie przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbę rakietową. Pilne posiedzenie Rady zostało zwołane z inicjatywy USA, Japonii i Korei Południowej.

Zapowiedziano zastosowanie kroków odwetowych, jeśli Pjongjang nie odstąpi od prób z bronią rakietową.

Kolejna północnokoreańska próba z pociskami balistycznymi spotkała się z jednoznaczną krytyką ze strony stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jako kolejne wyzywające zlekceważenierezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oceniło w poniedziałek północnokoreańską próbę rakietową MSZ Rosji. Rosyjski resort spraw zagranicznych wezwał wszystkie zainteresowane strony, by unikały dalszego wzrostu napięć.

Rzecznik Pentagonu powiedział zaś w poniedziałek, że USA są zdeterminowane, by chronić przed działaniami Korei Północnej. zarówno siebie jak i sojuszników takich jak Japonia czy Korea Południowa.

– Jesteśmy zdolni do obrony przed północnokoreańskim atakiem pociskami balistycznymi i podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiegać i likwidować zagrożenia dla naszych i sojuszniczych terytoriów i obywateli– zaznaczył rzecznik.

Czytaj również:Pentagon: Próba rakietowa Korei Płn. to śmiertelne zagrożenie dla USA

Podczas konferencji prasowej poinformował, że Stany Zjednoczone cały czas śledziły lot pocisku, który pokonał odległość ok. 500 km zanim spadł do Morza Japońskiego.

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę rano czasu lokalnego próbę rakietową, która według niej zakończyła się sukcesem. Pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się w prowincji Pjongan na zachodzie kraju.

Czytaj więcej: Korea Północna przeprowadziła pomyślną próbę rakietową. USA, Japonia i Korea Południowa zażądały zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ

kresy.pl/ pap0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz