Pasjonaci działający na rzecz przywrócenia ruchu kolejowego na transgranicznej zorganizowali przejazd nieużywanym szlakiem wiodącym do dawnego kurortu w Siankach.

Swoją akcją przemyscy miłośnicy kolei chcieli pokazać jakie możliwości niesie za sobą przywrócenie ruchu na nieczynnej dziś linii kolejowe numer 102 z Przemyśla do Chyrowa. – Chcieliśmy pokazać, że da się pociągiem dotrzeć z Przemyśla na Zakarpacie, do Sianek, na Ukrainie. A potem przejechać jedną z najpiękniejszych linii kolejowych w Europie – mówi Karol Gajdzik, ze stowarzyszenia Linia102.pl z Przemyśla.

Jesienią zeszłego roki pasjonaci urządzili “Bieszczadzką Siekiereziadę Kolejową“. Ponad 100 osób oczyszczało zarośniętą linię kolejową na odcinku od Przemyśla do granicy państwa w Malhowicach. Dzięki tamtym pracom dziś można już pokonać ten szlak drezyną. Do 1994 roku linią jeździły eksterytorialne pociągi z Przemyśla do Zagórza strzeżone najpierw przez radzieckich, potem ukraińskich pograniczników.

Jak przekonują członkowie Stowarzyszenia Linia 102, korzystając z kilku przesiadek można dotrzeć z Niżankowic (leżących tuż po drugiej stronie granicy na wysokości Malhowic) do Wołosianki, odległej od Sianek o 18 kilometrów. Odcinek torów pomiędzy tymi miejscowościami prowadzi przez malowniczy krajobraz i jest unikalny w skali Europy. Na tym odcinku znajduje się 27 wiaduktów i 6 tuneli, a różnica wysokości położenia obu stacji to aż 370 metrów. 

– Pociągiem przejechaliśmy najciekawszy odcinek trasy kolejowej Użgorod – Sianki. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, m.in. opady deszczu ze śniegiem, zobaczyliśmy, jak wielka jest to atrakcja. Jadą z nami pasjonaci kolejnictwa z całej Polski. Po tym, jak ogłosiliśmy plan wyprawy, zainteresowanie było ogromne. To pokazuje jak ogromny jest potencjał tej linii, która znajduje się w niewielkiej odległości od Przemyśla. Mogliśmy zabrać tylko ograniczoną liczbę osób. Objazd w ciągu jednego dnia, z bazą w Przemyślu, jest możliwy – mówił lokalnym mediom jeden z uczestników akcji.

Sianki w międzywojennej Polsce były znanym i cenionym kurortem narciarskim. Działały tam trzy schroniska turystyczne, kilka domów letniskowych, liczne pensjonaty i restauracje. Znajdowała się tu również skocznia narciarska oraz tor saneczkowy.

kresy.pl/ nowiny24.pl/ Wikipedia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply